Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Avustralya’da kamu görevlilerinin WeChat kullanması yasaklandı

Çin’in en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WeChat’ın kamuya ait telefonlarda kullanımı Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından yasaklandı.

tarihinde yayımlandı

WeChat

Çin’in en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WeChat’ın kamuya ait telefonlarda kullanımı Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından yasaklandı. Facebook gibi bazı uygulamalar ise bu telefonlarda sınırlı olarak kullanılabiliyor.

Çinli firmaların başı sık sık diğer devletlerin yönetimleriyle sık sık derde giriyor. Huawei ve ZTE’nin bazı ürünlerinin kullanımı ABD’de devlet dairelerinde kullanımı yasak. FBI Direktörü Chris Wray de geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak Çinli firmaların telekomünikasyon ürünlerine güvenmediğini açıklamıştı.

Avustralya’nın güvenliği tehdit altında

Bu güvensizlik Avustralya yönetiminde WeChat’in kamu görevlilerinin kullandığı devlete ait telefonlarda kullanımının yasaklanmasıyla sonuçlandı. Avustralya Finans Raporunda yer alan bilgilere göre Facebook sınırlı olarak kullanılabilirken WhatsApp da güvenlik değerlendirmesinden geçiyor. Bunun nedeni ise Avustralya İstihbarat Teşkilatının yaptığı uyarılar. Teşkilata göre, yabancı istihbarat teşkilatları ulaşmamaları gereken çeşitli gizli bilgilere ulaşmış ve bu, Avustralya’nın uluslararası diplomatik, ekonomik ve askeri pozisyonunu, doğal kaynaklarını, bilim ve teknoloji alanındaki yeniliklerini olumsuz yönde etkiliyor.

Okumaya Devam Et