Bizi takip edin

Haberler

Avustralya Drone Programını Siber Güvenlik Projeleri İçin İptal Etti 

Avustralya, Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri’nin SkyGuardian programını iptal ederek ilgili bütçeyi yeni duyurulan REDSPICE siber güvenlik ve istihbarat programına aktardı. 

tarihinde yayımlandı

REDSPICE programı kapsamında Avustralya Elektronik Direktörlüğü (ASD) çalışanlarının sayısı önümüzdeki dört sene içerisinde iki katına çıkarılacak ve yaklaşık 1,900 kişiye istihdam sağlanacak. Saldırı ve savunma amaçlı siber yetenekleri geliştirmesi planlanan programın toplam bütçesi 9,9 milyar Avustralya doları.

Söz konusu bütçenin 4,2 milyar dolarlık kısmı 2026’ya kadar harcanmak üzere ayrılırken, bu miktarın sadece 588,5 milyonluk kısmının yeni bütçeleme olduğu belirtildi.

Mevcut bütçenin büyük kısmı, uzaktan kontrol edilen uçak sistemini temsil eden ve 1,3 milyar dolar bütçeli AIR 7003’ün iptal edilmesinin ardından REDSPICE’a aktarıldı.

Hükümet, Kasım 2019’da yapılan açıklamada Savunma Bakanlığı’nın tercih edilen platformunun Britanya’da Protector olarak bilinen Predator B drone’unun bir varyantı General Atomics MQ-9B SkyGuardian olduğunu belirtmişti. Üretici General Atomics’in Adelaide kentinde çok uluslu bir hizmet merkezi kurmayı da önerdiği basında yer almıştı.

Şirketin geride kalan 10 senede proje için yaklaşık 30 milyon Avustralya doları harcadığı ve en son sentine kadar zarar edebileceği belirtiliyor. Hükümetin aldığı yeni karar kapsamında iptal edilen projelerden gelen bütçe istihdam artışı sağlayacak siber güvenlik projelerine aktarılacak.

Savunma yetkililerine göre, iptal edilmesinden önce AIR 7003 projesine yaklaşık 10 milyon Avustralya doları harcandı. REDSPICE’a aktarılan bütçenin geri kalanı onaylanmış ve onaylanmamış olan ancak her biri iptal edilen diğer projelere ait. Bunlar arasında SEA 100 Gelecek Denizaltı Projesi (3 milyar Avustralya doları) ve 236 Avustralya doları tutarında bilgi ve iletişim modernizasyon ve mobilite projesi bulunuyor.

Okumaya Devam Et