Bizi takip edin

Haberler

Avrupa Parlamentosu Yüz Tanıma Teknolojisine Karşı ‘Bağlayıcı Olmayan’ Kararı Onayladı

Yüz tanıma teknolojisine karşı veri gizliliği esaslı yeni bir karar daha alınmış oldu. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Avrupa Parlamentosu, yüz tanıma yapay zeka (AI) teknolojisinin kanun yaptırımı altında kullanılmasına karşı karar aldı. Avrupa’da yüz tanıma teknolojisine ilişkin  tartışmalar uzun süredir devam ediyordu.

Teknolojinin mantıksız, ayrımcı kararlar alacağı, gizliliği ihlal edeceği, aynı zamanda kişisel verilerin, saygınlığın, ifade özgürlüğünün ve bilginin kısıtlanmasına neden olacağı belirtildi.

Avrupa Parlamentosu tarafından yapılan açıklamada, kanun yaptırımları kapsamında yüz tanıma teknolojisinin bireyin özgürlük ve güvenliğine yönelik temel haklarını ve adil yargılanmayı kısıtlayabileceği ifade edildi.

Yüz tanıma teknolojisinin kanun yaptırımları altında kullanılmasının yasaklanmasının yanı sıra parmak izleri, DNA, ses ile diğer biyometrik verilerin ve davranış işaretlerinin de otomasyon analizi kapsamında kullanılmasına yasak getirilmesi istendi.

 

Kararın onaylanmasının ardından Avrupa Parlamentosu ek olarak Clearview AI gibi yüz tanıma hizmetlerine karşı endişesini dile getirdi. Söz konusu hizmet, sosyal ağlar ve internetten yasa dışı şekilde toplanmış üç milyardan fazla fotoğrafı içeriyor.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu’nun Apple Pay ödeme sistemi nedeniyle Apple’a bir antitröst cezası vermeyi planladığı da kaydedildi. Komisyonun iPhone ve iPad’lerde bulunan çipler ile sadece Apple Pay hizmetinin kullanılabilmesini eleştirilirken teknoloji şirketinin rakip teknolojilere erişim hakkı tanımadığı vurgulandı.

Komisyon, Apple Pay hizmetinin uygulama ve web sayfaları bazında AB rekabet yasalarını ihlal edip etmediğini Haziran ayından bu yana inceliyordu.

Benzer bir durum üç sene önce Avustralya’da yaşanmış ve bankacılık konsorsiyumu Apple cihazlarındaki NFC teknolojisine erişim sağlayamadıkları için davacı olmuştu. Apple davayı kazanmıştı. Kararın ardından birçok banka Apple Pay kullanmaya başlamıştı.

İlginizi Çekebilir: ABD’de Yüz Protezi Kullanan Bir Dolandırıcı 100 Bin Dolar Çaldı

Okumaya Devam Et