Bizi takip edin

Haberler

ABD’de Yüz Protezi Kullanan Bir Dolandırıcı 100 Bin Dolar Çaldı

Yüz protezi ile şaşırtıcı bir dolandırıcılık serisine imza atan 55 yaşındaki John Colletti; dijital sahtekarlık, kimlik hırsızlığı gibi çeşitli suçlardan mahkemeye çıkarılacak…

tarihinde yayımlandı

ABD’nin Michigan eyaletinde yaşayan bir kişi, internetten satın aldığı protez maske, sahte ehliyetler ve ele geçirdiği kişisel bilgiler ile yaklaşık 100 bin dolar çaldı. 55 yaşındaki John Colletti’nin, kişisel bilgilerini çaldığı kişilerin banka hesaplarına kumarhanelerdeki makineler aracılığıyla eriştiği ve para çektiği, bunu yaparken de şüphe uyandırmamak adına yüz protezi kullanarak yaşlı bir insan görüntüsüne büründüğü belirtildi. Global Payments Gaming Services adlı şirket tarafından işletilen makineler, kumarhaneler tarafından fiş bozdurmak, ikramiye, nakit ve avans çekmek, bilet takası yapmak, vb. işlemler için kullanılıyor.

Makinelerde işlem yapılabilmesi için bir kişinin ehliyetini takması, sosyal güvenlik numarasının son dört hanesini girmesi ve telefonunu yazması gerekiyor. Colletti’nin sahte ehliyetler ve çalıntı bilgiler ile erişim sağladığı banka hesaplarının, Global Payments tarafından sunulan “VIP Preferred Programı” hizmetine önceden entegre edildiği belirtildi. Colletti böylece hesaplara erişerek yasa dışı şekilde para çekmeyi başardı.

Sistemlerinde şüpheli işlemler tespit eden şirket, yetkilileri uyararak Colletti’nin gerçekleştirdiği yasa dışı para çekme faaliyetlerini ortaya çıkardı. Yapılan soruşturmada MGM Grand Casino, 26 Nisan ile 27 Mayıs tarihleri arasında kimlik bilgileri çalınan en az 10 kişinin hesabından 98 bin 840 dolar para çekildiğini açıkladı. Güvenlik kamerası görüntülerinde, yaşlı bir adamın kumarhanedeki makineleri defalarca kullandığı fark edildi.

Daha önce de fark edilmişti…

Colletti, geçtiğimiz Mart ayında şüpheli davranışları üzerine dikkat çekmişti. Kansas’taki bir gazinoya protez maskesi ile giren ve bir makineden 20 bin dolar çeken Colletti, kumarhane çalışanları tarafından fark edilmiş, çok yüklü bir meblağ çektiği için kimlik bilgileri sorulmuştu. Bunun üzerine hemen WC’ye gitme talebinde bulunan Colletti, burada maskesini çıkardı ve sakladıktan sonra kumarhaneden elini kolunu sallayarak uzaklaştı.

Kumarhane görevlileri WC’ye girdiklerinde elbiseler, tekerlekli baston, araba anahtarları, iki ehliyet ve 11 bin dolar para buldu. Ehliyetlerin arkasında, kimliği çalınan kişilerin sosyal güvenlik bilgileri ile telefon numaraları yazılıydı.

FBI soruşturması ile tutuklanan Colletti’nin evinde yapılan aramalarda 83 adet ehliyet, 14 sigorta kartı, farklı kumarhanelere ait 19 oyun kartı, hatta Binghampton Üniversitesi çalışanlarına ait iki kimlik kartı ile sahte isme ait sosyal güvenlik numarası bulundu.

Hüküm giymesi beklenen Colletti, 30 Temmuz’da dijital sahtekarlık, kimlik hırsızlığı ve cihazlara erişim üzerinden dolandırıcılık suçlarından Kansas eyaletinde mahkemeye çıkarılacak.

Okumaya Devam Et