Bizi takip edin

Haberler

Avrupa’da ATM’lere Yönelik Siber Saldırılar Azalırken ‘Patlayıcı’ Kullanımı Artıyor 

Avrupa ülkelerinde ATM’lere yönelik patlayıcı kullanımında şaşırtıcı düzeyde bir artış yaşanıyor. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Avrupa ülkelerinde bankaların çok daha sağlam ve güvenliği artırılmış ATM cihazları kullanmaya başlaması ile siber suçluların saldırı girişimleri azalırken, ‘patlayıcı’ kullanımı giderek artıyor. Geride kalan 24 ay içinde 30 ATM‘nin havaya uçurulduğu Hollanda, bu alanda başı çekiyor.

ATM’lere yönelik patlayıcı kullanımının artışı, ilk olarak geçtiğimiz ay Avrupa Birliği tarafından yayınlanan 3. çeyrek Avrupa Dolandırıcılık Güncellemesi raporunda yer almıştı. Euro bölgesinde yer alan 16 ülke ile dışında kalan 4 ülkenin incelendiği raporda, 13 ülkede kredi kartı bilgisi çalan cihaz kullanıldığı belirtildi. ATM’lerde kart okuyucusunun içerisine (derinlere doğru) yerleştirilerek gerçekleştirilen saldırılarda M3 olarak bilinen cihaz öne çıkıyor. M3, bilgi çalmak için kullanılıyor.

Raporda, küresel alanda aralarında Endonezya, Hindistan ve ABD’nin de bulunduğu 41 ülkede ATM saldırılarının arttığı, bu kapsamda yeni kötü amaçlı yazılımların da denendiği ifade edildi. En çok rastlanan siber saldırı, ATM cihazlarının içine kara kutu yerleştirilmesiyle makinenin para saçmasının sağlanması. Bu yöntem, jackpotting olarak da adlandırılıyor.

RAM saldırıları patlama yaşıyor

ATM’lerin giderek daha fazla maruz kaldığı saldırı türü ise RAM olarak biliniyor. Raporda, dokuz ülkede ATM cihazlarının üzerlerine araç sürülerek devrildiği, 12 ülkede ise patlayıcı kullanılarak imha edildiği belirtildi.

Patlayıcı kullanılan saldırıların en çok yaşandığı ülke ise Hollanda. Kasım ayında ülkenin başkenti Amsterdam, Alkmaar ve Zaandam kentlerinde toplam 5 ATM havaya uçurulurken, son 24 ay içindeki saldırı sayısı da 30’a yükseldi.

Polis, bir bombanın etkisiz hale getirildiğini, her yeni saldırıda ise daha güçlü patlayıcıların kullanıldığını kaydedildi.

En son saldırılarda, aşırı derecede patlayıcı bir madde olan triaseton triperoksit (TATP) tespit edildiği de aktarılan bilgiler arasında.

Hollanda ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde artan ATM saldırıları, bankaların bu doğrultuda kapsamlı önlemler almasıyla durdurulmaya çalışılıyor.

Okumaya Devam Et