Bizi takip edin

Haberler

Araştırma: Türkiye’de Ebeveynlerin Yarıya Yakını Çocuklarının İzlediği Videolardan Habersiz

Kamuoyuyla paylaşılan bir anketin sonuçlarına göre Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 39’u çocukların izlediği video ve diğer dijital içeriklere kayıtsız durumda.

tarihinde yayımlandı

İnternetten video izlemek çocuklar için yükselişteki dijital eğilimlerin başında geliyor. Sosyal medya platformları ya da doğrudan video yayını yapan mecralarda bilgi edinmek, keyifli zaman geçirmek gibi amaçlarla izlenen içeriklerin önemli bir kısmı ise aşırıya kaçması ve genel itibarıyla zihinsel ve psikolojik açıdan zararlı oluşuyla öne çıkıyor.

Bu noktada uzmanlar ebeveynlerin çocuklarının izlediği videolar hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini belirtiyor. En genel çıkarım olarak da çocukların çevrimiçiyken geçirdiği vakit konusunda daha yönlendirici ve otorite sahibi ebeveynler olunmasının önemi vurgulanıyor. Ancak yeni bir araştırma, Türkiye’deki anne-babaların çocuklarının izlediği videolara ilgi göstermediğine işaret ediyor.

Kamuoyuyla paylaşılan anketin* sonuçlarına göre Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 39’u çocukların izlediği video ve diğer dijital içeriklerle ilgilenmiyor. Bu nedenle karşı karşıya kaldıkları multimedyalar hakkında bilgi sahibi değiller ve çocuklara yönelik yönlendirici stratejiler izleyemiyorlar.

Diğer yandan ailelerin yüzde 11’i çocukları ile dijital kullanım alışkanlıkları hakkında fikir anlaşmazlıkları yaşıyor. Yine ebeveynlerin yüzde 70’lik kesimi çocuklarının akıllı telefonda aşırı zaman harcadığını düşünüyor.

Ebeveynler için çocuklarına yönelik iletişim ipuçlarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aynı araştırmada çocukların yüzde 68’inin video izlemeyi sevdiği kaydediliyor. Ankete katılan çocukların yüzde 65’i oyunlar ve oyuncaklarla ilgili videoları izliyor. Yüzde 39’u ise müzik ve bilgisayar oyunlarına dair videoları izlemekten hoşlanıyor.

Öte yandan Türkiye’de çocukların yüzde 80’i video oyunu oynuyor. Video oyunu oynayanların yüzde 48’i ise aynı anda birden fazla kişiyle oynanabilen (multiplayer) yapımları tercih ediyor.

Ebeveynlerin çocuklarının dijital alışkanlıklarını takip etmesi öneriliyor. Bu yönde kapsamlı ipuçları içeren yazı dizisinin ilk bölümünü buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

*: “Dijital Ebeveynlik” anketi 2019’un sonu ile 2020’nin başı arasında düzenlendi. Ankete META (Orta Doğu, Türkiye, Afrika) bölgesi ve Baltık ülkelerinden 5000 kişi katıldı.

Okumaya Devam Et