Bizi takip edin

Haber

Aranan şahıs yüz tanıma teknolojisiyle konserde yakalandı

170 milyonun üzerinde güvenlik kamerasının bulunduğu Çin’de aranan şahıs yüz tanıma teknolojileri kullanılarak konserde yakalandı.

Yayımlandı

-

Yüz Tanıma

Yüz tanıma gibi gelişmiş teknolojileri güvenlik sistemlerine entegre eden Çin, geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir konserde bir süredir aranan şahsı yakaladı. 60 bin kişinin bulunduğu konserde normal şartlar altında birisini bulmanın samanlıkta iğne aramaktan farkı yok, ancak yüz tanıma teknolojisi bunu mümkün hale getirdi.

Çeşitli suçlardan aranan ve adının Mr Ao olduğu açıklanan şahıs, Nanchang’da düzenlenen Jacky Cheung konserinde yakalandı. Şahıs, konser alanının girişinde bulunan kameralara yakalandı ve koltuk numarası belirlenerek tutuklandı.

Bu Çin emniyet güçlerinin yüz tanıma teknolojilerini kullanarak aranan şahısları yakaladığı ilk olay değil. Daha önce Quingdao Uluslararası Bira Festivalinde de 25 aranan şüpheli yakalanmıştı. Dünyanın en kapsamlı gözetleme ağına sahip Çin’de emniyet güçlerinin kontrolünde olan 170 milyonun üzerinde kamera olduğu belirtiliyor. Önümüzdeki üç yıl içinde bu sayının 400 milyona ulaşması bekleniyor. Kameraların büyük bölümü yüz tanıma gibi yapay zeka teknolojilerine sahip.

Okumaya Devam Et