Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Apple ve Amazon casus çip iddialarını reddetti

Apple ve Amazon, ürettikleri cihazlara Supermicro tarafından casusluk amaçlı süper minik çip yerleştirildiği iddialarını reddetti.

Yayımlandı

-

Apple ve Amazon, ürettikleri cihazlara eklendiği iddia edilen süper minik çipleri reddetti. Bloomberg’in yayınladığı haberde Çinli casusların 30’a yakın ABD merkezli şirketi hedefleyerek, ürünlerine fark edilmesi çok zor olan minik casus çipler yerleştirdikleri iddia ediliyordu. İddiaya göre anakart üzerine yerleştirilen bu çipler ise Apple ve Amazon gibi birçok şirket için üretim yapan Supermicro tarafından yerleştirildi. Bu sayede Çinli casuslar veri merkezlerine ve diğer cihazlara sızarak hassas bilgilere ulaşacaktı.

Bu tür iddialar sadece donanımlar değil yazılımlar için de uzun süredir var.  Hatta bu yüzden özellikle bazı Rus ve Çinli şirketlerin ürünlerin kullanımı ABD’de kamu kuruluşlarında yasak. Ancak şu ana kadar bu iddiaların net olarak doğru olduğunu gösteren bir olay ortaya çıkmış değil. Çünkü   kullanıcı ve şirket verilerini hedef alan bu tür saldırılarda şeffaflık gereği bu şirketlerin açıklama yapmaları ve kullanıcıları bilgilendirmeleri gerekiyor. Kısacası iddianın ötesine geçemiyor.

Apple ve Amazon da yaptıkları açıklamalarla bu iddiaları net bir şekilde yalanladılar. İki şirket de şu ana kadar Supermicro’nin kendileri için ürettiği donanımlarda herhangi bir casusluk amaçlı bir çipe rastlamadıklarını açıkladılar.

Apple’ın yaptığı açıklamada şu sözler yer aldı: “Apple verilerin yönetilmesi ve korunmasında her zaman şeffaf olunmasına inanmıştır. Bloomberg’in iddia ettiği gibi bir olay olsaydı öne çıkar ve emniyet güçleriyle olayın aydınlatılması için yakından çalışırdık.”

Amazon’dan da benzer bir açıklama geldi: “Supermicro’nun ne Amazon ne de Elemental için ürettiği donanımlarda ne geçmişte ne de günümüzde değiştirilmiş bir donanım ya da şüpheli çip bulunmamıştır.”

Okumaya Devam Et