Bizi takip edin

Bankacılık

Apple Pay’de Yaşanan Hata eWallet Hizmetine Erişimi Engelledi

tarihinde yayımlandı

Apple’da 26 Nisan 2020’de yaşanan teknik sorun, Apple Pay kullanıcılarının faturalarını ödemeleri ve diğer finansal işlemlerini gerçekleştirmelerini engelledi. Apple’dan yapılan açıklamada sorunun, ABD yerel saati ile 08:45’te başladığı ve fiziksel kartları kilitlenen kullanıcıların kilitleri kaldırma fonksiyonunu da kullanamadığı belirtildi. Ek olarak Apple Pay kullanıcıları yeni numara veya kart talebi yaptıklarında işlemlerini tamamlayamadılar.

Apple, “bazı kullanıcıların” aksaklıktan etkilendiğini bildirirken herhangi bir sayı açıklamadı. Sorundan etkilenen kullanıcılar Apple Card ödemeleri için takvim üzerinde tarih belirlemek istedikleri zaman karşılarına çıkan “işlem yapılıyor” mesajlarına takıldılar ve işlemlerini tamamlayamadılar.

Apple, cihazlarının tümünde kullanılabilen Apple Pay, Apple Card ve Wallet uygulamaları ile birçok finansal işlemin yapılmasına imkan veriyor. Mağaza, uygulama ve e-ticaret platformlarından alışveriş yapılabiliyor, para transferi gerçekleştiriliyor.

Yaşanan sorunun ardından şüphe uyandırıcı bir detay daha ortaya çıktı. Çünkü sorundan dolayı bazı kullanıcıların zero-click e-posta saldırısına maruz kalmış olabileceği düşünülüyor. Bu iddianın temelini ise Nisan ayı içerisinde iPhone ve iPad’lerdeki yerleşik e-posta uygulamasının uzaktan mobil cihazlara erişim sağlayan zero-click saldırılarına maruz kalabileceğinin anlaşılması. Saldırı, kullanıcılara kötü amaçlı yazılım içeren bir e-posta gönderilerek yapılıyor. Kullanıcının e-postayı açması halinde arka kapı (trojan) oluşturuluyor ve siber suçlular telefonların kamera, mikrofon gibi temel fonksiyonlarını kontrol edebiliyor.

Zero-click saldırılarında artış

WhatsApp ve iMessenger gibi anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinde sıkça kullanıldığı tespit edilen saldırı türü, siber suçluların neden olduğu bir diğer tehdit unsuru. Güvenlik analistleri, yakın dönemde önde gelen birçok ABD’li şirketin yanı sıra Japonya ve Almanya’daki üst düzey kurumların zero-click saldırılarına maruz kaldığını kaydetti.

Yakın gelecekte fiziksel satış gerçekleştirilen Apple Store’ların tekrar açılabileceğini açıklayan teknoloji şirketinin CEO’su Tim Cook, iyimser bir tablo çizerek uzun dönemde kazanç beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etmişti. Ancak koronavirüs sürecinin Apple’ın genel satışlarına negatif yansımaları olabileceği yönündeki spekülasyonlar artmış durumda.

Örneğin ABD merkezli çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs, iPhone satışlarında düşüş yaşanacağını öngörerek Apple’a ait hisse senetlerinin satılmasını tavsiye etmişti. Analistler, koronavirüs nedeniyle iPhone satışlarının geçtiğimiz yılın 2. çeyreğine kıyasla %36 düşeceğini tahmin ediyor.

Okumaya Devam Et