Bizi takip edin

Haberler

Apple, kullanıcı oturumunu kaydeden uygulamalara savaş açtı

Apple, kullanıcıların ödeme sayfaları ve oturum açma sayfaları gibi kritik yerlerdeki hareketlerini de kaydeden uygulamalara karşı savaş açtı.

tarihinde yayımlandı

apple

iPhone ve iPad’de kullanılan bazı uygulamaların geliştiricilerinin kullanıcılarının rızası olmadan kullanıcı oturumlarını kaydettikleri ortaya çıktı. Bu oturumlarda kullanıcıların şifreleri, kullanıcı adları, kredi kartları, tuş vuruşları ve diğer bilgilerin de kaydediliyor. Kaydedilen bu oturumlar kullanıcıların davranışlarını analiz etmek için kullanıyor ancak kaydettiği veriler kullanıcılar açısından büyük bir risk oluşturuyor.

Kullanıcı oturumlarını kaydeden uygulamalar arasında Expedia, Hotels.com, Singapore Airlines ve diğer tanınmış uygulamalar yer alıyor. Kullanıcıların Web sitelerindeki hareketlerini analiz etmek için de kullanılan bu teknoloji ödeme ve giriş sayfalarındaki bilgileri de kaydediyor ve bunu önlemek için geliştiriciler tarafından hiçbir adım atılmıyor.

Apple, kullanıcı oturumlarını kaydeden uygulamaların geliştiricilerine Apple AppStore kurallarına uygun olmadığından oturum kaydetme özelliğini kaldırmaları yönünde uyarıda bulundu ve bunun için belirli bir süre verdi.

Android tarafında da kullanıcı oturumlarını kaydeden çeşitli teknolojiler ve uygulamalar bulunuyor. Glassbox Digital adlı analiz uygulaması uzun süredir kullanılıyor ve kullanıcıların verilerini kaydediyor.

Okumaya Devam Et