Bizi takip edin

Haber

Apple, konum bilgilerini rızasız paylaşan uygulamaları kaldırıyor

Apple, üçüncü taraflarla konum bilgisi paylaşarak politikalarını ihlal eden uygulamaları mağazasından kaldırıyor.

Yayımlandı

-

Apple

Apple, kullanıcının rızası olmadan konum bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşarak politikalarını ihlal eden uygulamaları mağazasından kaldırıyor. Apple politikalarına göre, uygulamalar kullanıcı rızası olmadan veya onaylanmış amaçlara uygun olmayan bir şekilde konum bilgilerini paylaşamıyor. Apple bu uygulamaların geliştiricilerini politika ihlali yaptıklarını bildirerek uygulamalarını mağazadan kaldırıyor.

Apple’ın bu hareketinin arkasındaki en önemli etken ise önümüzdeki günlerde Avrupa Birliğinde yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği. Yeni yönetmeliğe göre teknoloji şirketlerinin topladıkları bilgiler ile ilgili olarak kullanıcıları bilgilendirmeleri ve rızalarını almaları gerekiyor. Kısacası veri toplayan uygulamaların topladıkları veriler hakkında daha açık olmaları ve kullanıcıların rızasını almaları gerekiyor.

Kaldırılan uygulamalar ihlale neden olan kodları kaldırarak yeniden mağazada listelenebiliyor

Uygulamaları mağazadan kaldırılan geliştiricilerin kodlarını tekrar gözden geçirerek ihlale neden olan bölümleri çıkarmaları ve tekrar onaya göndermeleri gerekiyor. Eğer uygulamaları onaylanırsa tekrar mağazada listelenmeye başlanabiliyor.

Okumaya Devam Et