Bizi takip edin

Haberler

Apple Giderilemeyen Güvenlik Sorunları ile Gündemde

Apple jailbreak açığı adı verilen güvenlik sorununun yayınlanan çok sayıda iOS güncellemesine rağmen uzun süre giderilemediği anlaşıldı.

tarihinde yayımlandı

Yazılım ekosistemi açısından mercek altına alındığında son dönemin Apple için pek de iyi geçtiği söylenemez. Şirketin milyarlarca akıllı telefon, tablet ve müzik dinleme aygıtında kullanılan mobil işletim sistemi iOS’in çeşitli güvenlik sorunlarıyla karşılaştığı, üstelik yayınlanan ek yazılım güncellemeleri ile giderilmek istenmesine karşın çözüm bulunamadığı görüldü.  Buraya tıklayarak detaylarını inceleyeceğiniz haberde Apple’ın Temmuz ayının sonuna doğru yayınladığı iOS 12.4 yazılım güncellemesinde, bir önceki versiyonda bellekteki bilgilerin sızdırılabilmesi, uygulamaların beklenmedik şekilde sonlandırılabilmesi, hassas bilgilerin görülebilmesi, kilitli ekrandayken yanlışlıkla uygulama içi satın alım gerçekleştirilebilmesi gibi bir dizi güvenlik sorununa yol açabilecek problemler giderilmişti. Öte yandan iOS 12.4’te de cihazlar üzerinde jailbreak yapmayı sağlayan bir güvenlik açığı bulunmuştu. Üstelik sorunun daha önce iOS 12.3 versiyonunu etkilediği, 12.4 ile düzeltildiğinin sanıldığı ancak giderilemediği ortaya çıktı.

Apple, kısa süre önce iOS 12.4.1 versiyonunu yayınlayarak güvenlik açığının nihai olarak giderildiğini kaydetti. Ancak uzmanlar bu açıklamaya şüpheyle yaklaşıyor.

Apple Jailbreak açığı detayları ile incelendiğinde ilk olarak şirket, tespit edilen güvenlik problemlerini kodlarla listeliyor; söz konusu Jailbreak açığı CVE-2019-8605 şeklinde tanımlandı. Bu güvenlik açığının iOS yüklü cihazlara (iPhone, iPad ve iPod touch) kötü amaçlı yazılım içeren uygulamaların yüklenmesine neden olabildiği belirtildi.

Jailbreak nedir?

Jailbreak, Apple mobil cihazlarına ücretli, kullanımına izin verilmeyen (Uygulama ikonlarını değiştirmeye yarayan, vb.) uygulamaların yüklenmesi gibi işlemleri mümkün kılan, yasak olmayan ama Apple’ın kullanıcılarına tavsiye etmediği yazılımsal bir işlem.
Apple Jailbreak açığı hakkındaki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Okumaya Devam Et