Bizi takip edin

Haber

Apple, emniyet güçlerinin işini daha da zorlaştırıyor

Apple’ın iOS 11.4 ile birlikte sunacağı USB Kısıtlı Mod özelliği, iphone ve iPad’lerin kilidinin açılmasını neredeyse imkansız hale getiriyor.

Yayımlandı

-

iPhone

Apple, yeni getireceği güvenlik özelliğiyle parolası bilinmeyen iPhone ve iPad’lerin açılmasını neredeyse imkansız hale getirecek. Adli bilişim alanında çalışan bir şirket olan Elcomsoft, Apple’ın önümüzdeki günlerde çıkacak olan ve beraberinde USB Kısıtlı Mod (Restricted Mode9 özelliğini getirecek olan iOS 11.4’ü incelemiş.

Yeni özellik, 7 gün içerisinde başarılı bir şekilde kilitleri açılmadığı takdirde iPhone ve iPad’ler üzerinde bulunan Lightning bağlantı noktasının veri bağlantısını kısıtlıyor. Lightning bağlantı noktası 7 günden sonra sadece cihazı şarj etmek için kullanılabiliyor.

Emniyet güçlerinin işi zorlaşıyor

USB Kısıtlı Mod etkin hale geldikten sonra cihaz Touch ID, Face ID ya da doğru şifre ile açılmadığı sürece diğer cihazlarla eşleştirilemiyor, herhangi bir veri aktarımı yapılamıyor. Dolayısıyla emniyet güçlerinin iPhone ve iPad’lerin kilidini açmak için kullandıkları her ne kadar tam olarak hangi yöntemleri kullandıkları bilinmese de GreyKey ve Cellebrite gibi yöntemler 7 gün geçtikten sonra bu cihazlar üzerinde yaramayacak.

Okumaya Devam Et