Bizi takip edin

Yardım Merkezi

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların yüzde 60’ı, en az bir sosyal ağa üye. Facebook da çocukların ilgisini çeken, içerik olarak yoğun bir platform. Anne-babaların, Facebook kullanan çocukları için bilmesi gereken tedbirleri anlatıyoruz.

Yayımlandı

-

Çocukların teknoloji merakı, ebeveynler için kaygı verici bazı sakıncalar içeriyor. Çocuklarını internetteki tehditlerden korumak isteyen anne-babalar için Bilgi Güvende olarak pek çok yayın yapıyoruz ve yapacağız. Bu yazımızda, Facebook kullanan çocukları için ebeveynlerin üstüne düşen görevleri, onlarla nasıl bir iletişim dili kurmaları gerektiğini, dikkat etmeleri gereken hususlar, alınması gereken tedbirleri sunuyoruz.

Gerçek hayatla benzerliğini anlatın

Çocuğunuza gerçek hayatta geçerli olan kuralların internet ortamında da aynen geçerli olduğunu anlatın. Size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi siz de başkasına yapmayın. Tıpkı çocuğunuzu karşıdan karşıya geçerken her iki yöne bakması ya da bisiklet sürerken kask kullanması hakkında uyarmanız gibi onlara internette paylaşım yapmadan önce düşünmelerini öğretin.

İyi bir örnek olmaya çalışın

Çocuklar “söylediğinizi değil, yaptığınızı yapar” ve bu gerçek hayatta olduğu gibi internet ortamında da geçerlidir. Çocuğunuz için sosyal medyada veya internette bir zaman sınırı belirliyorsanız (ör. akşam 10’dan sonra mesajlaşmak yok) siz de aynı kurallara uyun.

Erken aşamada etkileşim kurun

Veriler, ebeveynlerin çocuklarıyla sosyal medyada oldukları andan itibaren etkileşime geçmesi gerektiğini gösteriyor. Facebook’a katıldıklarında onları arkadaş olarak eklemeyi düşünün. Gerçek hayatta çocuğunuzla aranızdaki diyaloglar ve konuşmalar için erken aşamalarda zemin yarattığınız gibi, internet ortamında da böyle bir zeminin erken aşamalarda oluşturulması gerektiğini akılda tutmak faydalı olabilir.

Beklediğinizde, iletişime geçmek daha da zorlaşır. Çocuğunuz sosyal medyaya daha adım atmadan onunla genel olarak teknoloji hakkında konuşun. Bu konuşmalar, ilerideki konuşmalarınız için zemin oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Önemli anları tespit edin ve kaçırmayın

Örneğin, çocuğunuz ilk kez cep telefonu kullanmaya başladığında, temel kuralları belirlemek için bu iyi bir zamandır. Çocuğunuzun 13 yaşına basıp Facebook ve diğer sosyal medya mecralarına katılma yaşına geldiği an güvenli paylaşım hakkında konuşmak için iyi bir zamandır. Çocuğunuz ehliyet aldığında mesajlaşmanın değil otomobil kullanmanın önemi üzerine konuşmak için iyi bir zamandır.

Kendinize güvenin

Genelde gerçek hayatta çocuğunuzun faaliyetleriyle ilgili nasıl ebeveynlik yapıyorsanız internet ortamında da aynı şekilde davranabilirsiniz. Çocuğunuzun aranızda vardığınız bir anlaşmaya daha iyi uyum sağladığını görüyorsanız, iki tarafın da kabul edeceği bir anlaşmaya varın. Ya da belki çocuğunuzun sadece temel kuralları bilmesi gerekiyordur.

Çocuğunuzdan size öğretmesini isteyin

Facebook hesabınız yok mu? Veya belki de bir müzik yayını servisini denemek ilginizi çeker. Çocuğunuz zaten bu uygulamalar ve siteler konusunda bilgi sahibiyse, sizin için muhteşem bir kaynak olabilir. Bu konuşma ayrıca emniyet, gizlilik ve güvenlik konularını tartışmak için de bir fırsat olabilir. Örneğin, kendi Facebook hesabınızı açarken ona gizlilik ayarları hakkında sorular sorabilirsiniz. Çoğu ebeveynin çok iyi bildiği gibi, çocuğunuz size bir şeyler öğretme fırsatından çok hoşlanacaktır.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir