Bizi takip edin

Haberler

Android’de ‘Google Play Protect’ İsmiyle Sizi Yanıltmasın!

Android cihazlarda bulunan Google Play Protect, korumuyor, ‘uyarıyor!’ İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Güvenlik uzmanları, bir Google platformu olan Android’in güvenliği ile yeni bir analiz yayınladı. Detaylı analizde aralarında Google’ın kendi platformu Google Play Protect’in de yer aldığı güvenlik esaslı uygulamaların değerlendirmesi yer aldı.

Değerlendirme, Google Play Protect’in bir güvenlik uygulamasından ziyade uygulamaların güvenlik prosedürlerine uygunluğunun tespiti için geliştirilen bir ‘uyarı sistemi’ olduğunu bir kez daha hatırlattı. Zira analizlerde Google Play Protect’in ‘koruma’ için aldığı puan, 10 üzerinden 0 olarak kayıtlara geçti.

Performansta 6, kullanılabilirlikte 4 puan alan Google Play Protect, birçok güvenlik uygulamasından daha düşük toplam puana (10) ulaşabildi.

Analizlerde yer alan 16 uygulamadan 11’i, her üç kategoriden 6’şar puan elde ederek toplamda 18 puan aldı. Diğer uygulamaların da 10 puanın üzerine çıktığı görüldü.

Google Play Protect’in ismindeki ‘project’ yani Türkçe karşılığı ile ‘koruma’ ifadesinin kullanıcıların bir siber güvenlik yazılımına sahip olduklarını düşünmelerine yol açabileceği akıllara gelebilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki Google Play Protect, tek başına yeterli değil.

Google’ın geçtiğimiz aylarda paylaştığı kendi açıklamasında, “Play Protect sizi doğrudan cihazdaki bilinen kötü amaçlı yazılımların varyasyonları hakkında uyarıyor… Ekim 2019’dan bu yana, Google bu sistemi kullanarak 380 bin ‘uyarı’ yayınladı.” İfadeleri yer alıyor.

Buraya tıklayarak mobil güvenlik odağındaki ipuçlarını inceleyebilir, ayrıca akıllı telefon, tablet gibi cihazlarınıza güvenilir, lisanslı bir antivirüs çözümü indirebilirsiniz.

Okumaya Devam Et