Bizi takip edin

Haberler

Android Uygulaması CamScanner’de Kötü Amaçlı Yazılım Bulundu [Silmelisiniz]

100 milyonu aşkın cihazda yüklü durumda bulunan CamScanner uygulamasında maddi kayba yol açabilecek zararlı yazılım bulundu.

tarihinde yayımlandı

100 milyondan fazla indirilen Android uygulaması CamScanner’de trojan dropper tespit edildi. CamScanner, Android uygulama mağazası Google Play’den geçici süreyle kaldırıldı.

Trojan dropper; yüklü olduğu cihazları siber saldırılara açık hale getirmeyi esas alan kötü amaçlı bir modül.

Uygulamada tespit edilen modül, direkt olarak cihazlarda zarara yol açmıyor, buna karşın kötü amaçlı diğer yazılımların indirilmesine izin veriyor. Bir tür kötü amaçlı yükleme aracı şeklinde de tanımlanabilir.

Öte yandan uygulamayı yükleyip herhangi bir reklama tıklamayan kullanıcıların cihazlarında etki göstermeyeceği kaydediliyor. Reklam tıklamaları sonucu zararlı etkisini gösterdiği belirtiliyor. Trojan dropper ile birlikte indirilen diğer kötü amaçlı yazılımlarda da kullanıcılara istenen reklamın gösterilmesi, hatta ücretli aboneliklere kaydederek paralarının çalınması söz konusu oluyor.

Uygulama, Google Play’den çıkarılmış durumda.

Trojan dropper’ın bir reklam veren üzerinden uygulamaya dahil olduğu ve uygulama geliştiricilerin alınan reklamlar konusunda güvenlik açısından gereken özeni göstermedikleri düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir: 2 bini aşkın sahte Android uygulaması bulundu

Google Play’de oldukça popüler olan CamScanner, kullanışlı bir PDF dönüştürücü. Özellikle ofis çalışanlarının yoğun şekilde kullandığı uygulama, mobil cihazları hedef alan siber tehdidin boyutlarını da bir kez daha gözler önüne serdi.

Son olarak güvenlik sorunu giderilene kadar CamScanner uygulamasının yüklü bulunduğu cihazlardan kaldırılması tavsiye ediliyor.

 

Okumaya Devam Et