Bizi takip edin

Haberler

Android telefonlarda parolalar tarihe karışıyor

FIDO2 sertifikası alan Android işletim sistemi, kullanıcıların online hizmetlere ve uygulamalara parolaya gerek kalmadan giriş yapabilmelerini sağlayacak.

tarihinde yayımlandı

parola

Mobil teknolojiler açısından dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olan ve İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen MWC 2019’da yapılan açıklamalara bakılırsa, çok yakın bir gelecekte Android telefonlarda parola kullanımı tamamen sona erecek.
Şirketler tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında Android’in yeni sürümü FIDO2 sertifikasına sahip. Bu, yakın bir gelecekte küçük harfler, büyük harfler, rakamlar, özel işaretlerden oluşan hatırlaması zor karmaşık parolalara elveda diyeceğimiz anlamına geliyor. FIDO Alliance, parolalara olan bağımlılığı ortadan kaldırmak üzere kurulmuş bir sektör birliği. Amazon, Arm, Google, Intel, Lenovo ve Microsoft gibi birçok şirketi bünyesinde barındırıyor.

FIDO 2 destekli cihazlar, kullanıcıların online hizmetlere ve uygulamalara FIDo güvenlik anahtarlarıyla (örneğin YubiKey) veya parmak izi veya yüz tanıma ile parola kullanmadan giriş yapabilmelerini sağlıyor. Android’in FIDO2 sertifikası almasıyla birlikte milyarlarca cihaz parolaya gerek kalmadan online hizmetlere giriş yapabilecek. FIDO2’nin çalışabilmesi için Android 7.0 ve üzeri işletim sistemine sahip cihaz kullanılması gerekecek.

Okumaya Devam Et