Bizi takip edin

Haberler

Android işletim sisteminde büyük tehlike

Android işletim sisteminde tespit edilen ve şubat ayı güncellemesiyle kapatılan güvenlik açığı Android tabanlı cihazlarda büyük tehlike oluşturuyor.

tarihinde yayımlandı

Android

Android tabanlı bir tablet ya da telefon kullanıyorsanız dikkatli olun. Bir web sitesindeki ya da e-posta ile gelen PNG uzantılı bir fotoğrafı açmak size pahalıya patlayabilir. Evet, zararsızmış gibi gözüken bir fotoğrafa bakmak akıllı telefonunuzun siber korsanlar tarafından ele geçirilmesiyle sonuçlanabilir. Google’ın mobil işletim sistemi Android’in 7.0 Nougat sürümünden güncel 9.0 Pie sürümüne kadar sürümleri bu gücvenlik açığından etkileniyor.

CVE-2019-1986, CVE-2019-1987 ve CVE-2019-1988 olarak adlandırılan güvenlik açıkları Android işletim sisteminin Şubat ayında yayınlanan güncellemesinde kapatıldı. Ancak her telefon üretisi bu güncellemeleri hızlı bir şekilde uygulamıyor. Yani telefonunuz ya da tabletiniz henüz güncellenmemiş ve bu tehditlere karşı savunmasız olabilir.

Google’dan yapılan açıklamaya göre güvenlik açıklarından biri PNG (Portable Network Graphics) uzantılı görseller kullanılarak Android cihazlarda kötü amaçlı kodların çalıştırılmasına izin verebiliyor. Dolayısıyla cihazınızın güvenlik güncellemesinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Okumaya Devam Et