Bizi takip edin

Bankacılık

Alışveriş Dönemi Başlıyor! Kredi Kartı Hareketlerinizi Takip Ediyor musunuz?

Siber güvenlik uzmanları, Black Friday’e dikkat çekerek, kullanıcıların kredi kartı hareketlerini zaman zaman incelemeleri gerektiğini belirtiyorlar. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

E-ticaret platformlarının satışlarında önemli bir artış beklentisi içerisinde oldukları Kasım ayının son haftasına giriliyor. Dönemin hareketli doğasının kaynağını Türkiye’de Muhteşem Cuma, Kara Cuma gibi isimlerle bilinen Black Friday oluşturuyor. Her yıl gerçekleşen Black Friday, büyük-küçük birçok markanın çeşitli indirim kampanyaları ile tüketicilerin dikkatini çektikleri, alışverişlerin çeşitli segmentlerde arttığı bir dönem.

Bu kapsamda siber güvenlik uzmanları, tüketicileri dikkatli olmaya davet ediyor.

ABD kaynaklı son verilere göre siber saldırganlar, Black Friday hazırlıklarına başladı bile. Buraya tıklayarak detaylarını inceleyebileceğiniz haberde yer alan hazırlıklara ek olarak yeni bulgular da ortaya çıkarıldı.

Nihai olarak Black Friday öncesinde daha önceden bilgileri ele geçirilmiş kredi kartlarının geçerliliğinin anlaşılması amacıyla bir nevi teste tabi tutulduğu kaydediliyor. Bazı e-ticaret siteleri ise bu testlerde platform olarak kullanılıyor. Siber korsanlar, bot kullanarak çalıntı kredi kartları ile satın alım süreçlerini gerçekleştiriyorlar.

Uzmanlar, kredi kartı sahiplerinin özellikle Black Friday öncesindeki kart hareketlerini sıklıkla takip etmeleri, şüpheli bir durumla karşılaşmaları halinde ise vakit kaybetmeden bankaları ile iletişime geçmeleri gerektiğini belirtiyorlar.

Ek olarak;

  • Kredi kartı bilgilerinizi yakınlarınız dahi olsa kimseyle paylaşmayınız,
  • Güvenilirliğinden şüphe duyduğunuz platformlarda alışveriş yapmayınız,
  • Go Güvenli Öde ve 3D Secure gibi kimlik doğrulama altyapısı sunan web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih edin.

Güvenli kredi kartı kullanımı ile daha fazla ipucu için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et