Bizi takip edin

Haberler

Air India 4,5 Milyon Yolcunun Bilgilerinin Ele Geçirildiğini Açıkladı 

Havayolu şirketlerine yönelik son dönemde artan siber saldırılara bir yenisi daha eklendi…

tarihinde yayımlandı

Küresel havacılık sektörüne bilişim teknolojileri (IT) hizmeti sunan SITA’nın uğradığı siber saldırının üç ay sonrasında, Air India 4,5 milyon yolcunun bilgilerinin çalındığını duyurdu.

Ele geçirilen bilgilerin 26 Ağustos 2011 ile 3 Şubat 2021 tarihlerini yani neredeyse 10 yıllık dönemi kapsadığı; isim, doğum tarihi, iletişim, pasaport bilgileri, bilet bilgileri, Star Alliance-Air India uçuş ve kredi kartı bilgilerini içerdiği ifade edildi.

Yolculara ait uçuş şifreleri ve kredi kartlarının CVV/CVC verilerinin ise çalınmadığı, çünkü SITA’nın bu bilgileri depolamadığı not düşüldü. IT ve iletişim hizmetleri sunan SITA, Air India adına veri işleme görevi üstleniyor.

SITA’nın uğradığı saldırının ardından Air India’nın maruz kaldığı tehdidin henüz geçtiğimiz ay anlaşıldığı kaydedildi. Sızıntının ortaya çıkarılmasından bu yana havayolunun güvenlik uzmanları ile çalışarak müdahale edilen sunucuları koruma altına aldığı, kredi kart kullanan yolcuların uyarıldığı ve havayolunun hizmetlerindeki şifrelerin sıfırlanmasının istendiği bilgileri paylaşıldı.

SITA’nın maruz kaldığı saldırıdan sadece Star Alliance ve One World havayollarının etkilendiği duyurulmuştu. Air India’nın yanı sıra Finnair, Japan Airlines, Jeju Air, Lufthansa, Malaysia Airlines, Air New Zealand, Cathay Pacific ve Singapore Airlines’ın da saldırıdan etkilendiğine tanık olundu.

Singapore Airlines Mart ayında 580 bin üyesinin bilgilerini siber saldırı nedeniyle çaldırdığını açıklamıştı. SITA, küresel alanda havayollarının yüzde 90’ına hizmet verildiğini, havaalanları ve devlet kurumları da dahil olmak üzere 2 bin 800’ün üzerinde müşteriye sahip olduklarını belirtmişti.

Mayıs sonunda ise check-in, yolcu kabulü ve uçuş randevu hizmetleri sunan IT şirketi Sabre’nin maruz kaldığı siber saldırı nedeniyle Virgin Australia, American Airlines ve Alaska Airlines dahil birçok havayolunun uçuşlarını iptal ettiği ya da ertelediği duyurulmuştu. Sabre, güç birimlerinde yaşanan sorunun donanım sağlayıcısı firmadan kaynaklandığını öne sürmüştü.

Okumaya Devam Et