Bizi takip edin

Haberler

Adobe Çok Sayıda Güvenlik Açığını Kapattı

Grafik ve medya yazılımları şirketi Adobe, yarıdan fazlası ‘kritik öneme sahip’ toplam 82 güvenlik açığını giderdi.

tarihinde yayımlandı

Siber güvenlik alanında derinlemesine analiz ve saldırganlardan önce davranarak sorunların üstesinden gelinmesi, yazılım şirketleri açısından kritik önem taşıyan konular arasında. Ortaya çıkan problemlerin hızlıca giderilmesi de aynı derecede önem taşıyor. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan yazılımlar, siber korsanların bulabilecekleri güvenlik açıkları ile farklı sorunlara neden oluşturabiliyorlar. Bu kapsamda grafik ve medya yazılımları üreten ABD/ Kaliforniya merkezli Adobe, çok sayıda güvenlik açığıyla gündeme gelmişti.

Ülkemizde özellikle Photoshop programıyla yakından tanınan şirketin, Windows ve macOS platformlarında geniş kesimler tarafından kullanılan Adobe Acrobat ve Adobe Reader yazılımlarında (ücretsiz PDF okuma yazılımları) güvenlik açıkları ortaya çıkmıştı.
Bu noktada kritik önem taşıyan söz konusu güvenlik sorunlarının 45’inin nihai olarak giderildiği duyuruldu.

Siber saldırganların uzaktan kod çalıştırarak bilgisayardaki verilere erişebilmesine yol açabilen güvenlik açıkları;
Acrobat DC Continuous 2019.021.20047, Acrobat Reader DC Continuous 2019.021.20047, Acrobat DC Classic 2017 2017.0.011.30150, Acrobat Reader DC Classic 2017 2017.011.30150, Acrobat DC Classic 2015 2015.006.30504 ve Acrobat Reader DC Classic versiyonları için giderildi.

Ayrıca şirketin Adobe Experience Manager ve Adobe Download Manager yazılımlarındaki bazı güvenlik açıkları da kapatıldı. Adobe Experience Manager yazılımında tespit edilen güvenlik açığının 6.3, 6.4 ve 6.5 versiyonları kapsamında giderildiği, son olarak Adobe Download Manager’daki bir güvenlik açığının da düzeltildiği bilgisi aktarıldı.

Peki güvenlik açısından önem taşıyan güncellemeler ne şekilde yüklenir? Adobe, güncellemelerin, ilgili yazılımlarındaki ‘Yardım/Denetle’ bölümü (sekmesi) üzerinden indirilebileceğini belirtiyor. Eğer Acrobat Reader kullanıyorsanız, Acrobat Reader Yükleme Merkezi‘nden gerekli güncellemeyi indirebilirsiniz.

Okumaya Devam Et