Bizi takip edin

Haberler

ABD’deki bazı büyük gazeteleri fidye yazılımı saldırısı vurdu

Haftasonu gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırısında ABD’ki bazı büyük gazetelerin basımında ve dağıtımında problemler yaşandı.

tarihinde yayımlandı

Gazete

Haftasonu gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırısında ABD’ki bazı büyük gazetelerin basımında ve dağıtımında problemler yaşandı. Gerçekleştirilen saldırıda Wall Street Journal ve Los Angeles Times gibi gazeteler etkilendi ve Cumartesi günü basımlarında ve dağıtımlarında problem yaşandı.

Saldırı, Tribune Yayıncılık şirketinin Güney Kaliforniya’daki basım tesisini Perşembe gününden itibaren etkilemeye başladı. Cuma günü zararlı yazılım gazetelerin basımında kritik rol oynayan sistemlere de bulaşarak Wall Street Journal ve New York Times’ın Güney Kaliforniya edisyonlarının basımını geciktirdi.

Tesisteki bilişim ve güvenlik uzmanları saldırıyı önlemek için ellerinden geleni yapsalar ve büyük ilerlemeler kaydetseler de basım zamanından önce saldırıyı tam anlamıyla önleyemediler. An itibariyle saldırlar savuşturulmuş gibi gözüküyor ancak fidye ve zararlı yazılımların ne derece etkili olabileceğini gösterme açısından bu saldırılar büyük önem taşıyor. Son dönemde siber korsanlar hastaneler, bankalar ve kamu kuruluşlarını hedefleyen büyük saldırılar düzenliyorlar. Bu saldırılara hazırlıklı olmak için gerekli yatırımların yapılması ve önlemlerin alınması hem kamu hem de kuruluşlar açısından kritik önem taşıyor.

Okumaya Devam Et