Bizi takip edin

Haberler

ABD’de Kritik Altyapılara Yönelik Siber Saldırılar İle Bağlantılı İstihbarata 10 Milyon Dolar Ödül 

“Rewards for Justice” adıyla açıklanan ödül, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanma Yasası kapsamında sunuldu…

tarihinde yayımlandı

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkenin kritik altyapılarına dış ülkelerden düzenlenecek siber saldırılar hakkında bilgi sunan kişilere 10 milyon dolara kadar para ödülü verileceğini açıkladı.

Ödül açıklaması, ABD’nin kritik altyapılarını hedef alan ve birbiri ardına gelen siber saldırıları önlemeye yönelik en son çabalarından biri. Sadece bu yıl içerisinde önde gelen yazılım şirketleri, enerji iletim altyapılarını kontrol eden bir şirket ve gıda üreticilerinden ulaşım hizmetlerine kadar birçok altyapı kuruluşu siber saldırıya uğradı.

ABD Dışişleri Bakanlığı “Rewards for Justice” adı altında açıklanan ödülün “Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanma Yasası” kapsamında sunulduğunu belirtti. Bakanlık tarafından kurulan Tor tarayıcısı tabanlı platform, siber saldırılar ile ilgili istihbaratın güvenli bir şekilde iletilmesini amaçlıyor.

İletilen bilgiler doğrultusunda saldırı kaynaklarının tespit edilmesi ve ödül miktarının kripto para olarak ödenmesi için hükümete bağlı farklı kurumlar ile iş birliği yapılacak.

Ek olarak üst düzey hükümet yetkilileri ABD Başkanı Joe Biden hükümetinin fidye yazılım saldırılarına cevap vermek adına her hafta potansiyel tehditleri takip edecek bir görev gücü kurulduğunu açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı ile Ulusal Güvenlik bakanlıkları aynı zamanda şirketlerin fidye yazılım saldırılarına karşı nasıl korunacakları konusunda bilgilendirilmeleri için “stopransomware.gov” sayfasını hayata geçirdi.

Ulusal Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, kurulan platformun şirketlere fidye yazılımdan korunmak için her türlü bilgiyi vereceğini, aynı zamanda saldırı yaşanması halinde federal kurumlarla nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda kılavuzluk sunacağını söyledi.

Bakan Mayorkas, günümüzde karşılarındaki en büyük tehditlerden birinin fidye yazılım olduğunu ve küçük şirketlerden holdinglere ve hanelere kadar siber suçluların istenen fidye ödenene kadar insanları rehin tuttuğunu belirtti.

Okumaya Devam Et