Bizi takip edin

Bankacılık

ABD’de ATM’leri Soymaya Çalışan 50 Kişi FBI Tarafından Yakalandı

Güvenlik açığı bulunduğu kaydedilen ATM’leri soyan 50 kişi, FBI tarafından düzenlenen operasyonla kıskıvrak yakalandı.  

tarihinde yayımlandı

İspanya merkezli bir bankanın ABD’deki ATM‘lerinde sahte bankamatik kartları ile para çeken siber dolandırıcılara yönelik operasyon düzenlendi. ABD basınında yer alan habere göre FBI tarafından 3 eyalette düzenlenen operasyonlarda toplam 50 kişi gözaltına alındı.

İlgili banka tarafından yapılan açıklamada, siber dolandırıcıların ATM’lerin yazılımında güvenlik zafiyeti tespit ettiği kaydedildi.

Aktarılan bilgilere göre güvenlik zafiyetini kullanan siber suçlular, hazırladıkları sahte bankamatik kartlarını kullanarak ATM‘lerden para çekti. Siber güvenlik çevrelerinden alınan detaylara göre suçlular, keşfettikleri yazılım zafiyetini ilk başta gizli tuttu, ardından da ATM ve bankacılık odaklı suç odaklarına satarak gelir elde etmeye çalıştı.

Her ne kadar suçlular ellerindeki yasa dışı bilgiyi gizli tutmaya çalışsa da bu mümkün olmadı ve detaylar kısa sürede yayıldı; Telegram başta olmak üzere Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında gündeme gelen ATM güvenlik zafiyeti ile ilgili ayrıntılar böylelikle ifşa edilmiş oldu.

Bilginin kontrolsüz dağılmaya başlamasının ardından birçok siber suçlu vakit kaybetmeden ATM’leri hedef almaya başladı.

Banka tarafından başlatılan incelemede yazılım açığı ortaya çıkarılırken New York, New Jersey ve Connecticut’ta soruşturma başlatıldı ve suçlular ele geçirildi.

18 Ağustos Salı günü geçici olarak ATM’lerin devre dışı bırakıldığını açıklayan banka, cihazlarını 19 Ağustos 2020 itibarıyla tekrar aktif hale getirdi.

Şirketten yapılan açıklamada ne kadar para çekildiği bilgisi paylaşılmazken mevcut müşterilerin hesaplarına sızılmadığı, veri veya finansal kaynaklarına müdahale edilmediği belirtildi.

Okumaya Devam Et