Bizi takip edin

Haberler

ABD’deki Şirketlerin %76’sı Son 12 Ay İçinde Siber Saldırıya Uğradı 

ABD’deki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (SMBs) siber suçlara giderek daha fazla hedef oluyor. 

tarihinde yayımlandı

Yeni bir araştırma, ABD merkezli küçük ve ortak büyüklükteki işletmelerin küresel siber saldırılar için en çok tercih edilen hedeflerden biri haline geldiğini gösterdi.

Keeper Security tarafından Ponemon Institute (Ponemon Enstitüsü) için hazırlatılan “2019 Global State of SMB Cybersecurity” raporuna göre, küresel alandaki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin %66’sı son 12 ay içinde siber saldırıya maruz kaldı. Söz konusu firmaların %76’sının, ABD’de yer aldığı belirtildi.

Rapor; ABD, Britanya ve diğer ülkelerde yer alan 2 bin 300 bilişim teknolojileri (IT) ve siber güvenlik uzmanından alınan bilgiler ışığında hazırlandı. Raporu hazırlayan Ponemon, “Geride kalan üç senede SMB’lerin maruz kaldığı siber saldırılarda artış olduğunu” ifade etti.

Öte yandan raporda yer alan firmaların %63’ü geride kalan 12 ay içinde önemli kurumsal veya müşteri bilgilerinin çalındığını bildirdi. Bu oran, ABD’de % 69 olarak gerçekleşti. Aynı oran, dört yıl önce %50 seviyesindeydi.

Rapora göre Britanya, ABD ve Avrupa’daki firmalara yönelik siber saldırılarda artış yaşandı. Saldırıya uğradığını belirten firmaların %45’i bilişim teknolojileri altyapılarının “etkisiz” olduğunu, %39’u ise güvenlik ihlali ile baş etmelerini sağlayacak altyapılarının bulunmadığını kaydetti. Ponemon, saldırıların nihayetinde iş dünyasında bir “siber güvenlik dirilişi” sağladığını not düştü.

Türlerine göre incelendiğinde gerçekleştirilen siber saldırıların başını ise phishing (sahte e-postalarla bilgisayar, akıllı telefon gibi aygıtlara kötü amaçlı yazılım bulaşmasına neden olan saldırılar), donanımlara sızılması ile önemli verilerin çalınması ve kimlik bilgilerinin ele geçirilmesi olarak belirtildi.

Okumaya Devam Et