Bizi takip edin

Veri Gizliliği

ABD hükümetinden Facebook’a Messenger baskısı

Son dönemde özellikle teknoloji ve sosyal medya şirketlerine yönelik devletler tarafından yapılan görüşmeleri dinleme gibi baskıların şiddeti artmaya devam ediyor.

tarihinde yayımlandı

facebook

ABD hükümetinin, Messenger uygulamasında yapılan sesli, görüntülü ve yazılı tüm görüşmeleri takip etmek için Facebook’a bir süredir baskı yaptığı ortaya çıktı. Ancak bu, milyarlarca kişinin kullandığı uygulamanın uçtan uca şifrelemesinin kırılması anlamına geliyor.

Facebook, kullanıcılar arasında yapılan görüşmelerin uçtan uca şifrelendiği dolayısıyla yapılan konuşmaların şirket tarafından çözülemeyeceğini belirterek bu talebi reddediyor. Bu görüşmelerin çözülebilmesi için Facebook’un tüm kodları baştan yazması ya da konuşmalardaki şifrelemeyi kaldırması gerekiyor.

Baskılar artıyor

Son zamanlarda Cambridge Analytica skandalı ile başlayan kullanıcı gizliliği ile ilgili büyük sorunlar yaşayan Facebook, bu konuda başını daha fazla belaya sokmak istemiyor. Ancak diğer taraftan hükümetlerin Facebook gibi sosyal medya şirketleri üzerindeki baskısı artmaya devam ediyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde Avustralya’da suçla ilgili durumlarda şirketlerin emniyet güçlerine bu gibi durumlarda yardım etmeleri gerektiğine dair bir kanun çıktı. Rusya’nın da Telegram’a yönelik benzer baskıları bulunuyor. Kısacası sosyal medya şirketlerinin bu konuda başlarının ağrıyacağı kesin.

Okumaya Devam Et