Bizi takip edin

Son Gelişmeler

8 popüler Android uygulamasına milyon dolarlık reklam dolandırıcılığında suçüstü

8 popüler Android uygulamasının geliştiricisi iki şirket, uygulama yükleme sahtekarlığıyla milyonlarca dolarlık haksız reklam kazancı elde etti.

tarihinde yayımlandı

cheetah

Clean Master ve Battery Doctor gibi popüler uygulamalarıyla tanınan Cheetah Mobile ve bağlı şirketlerinden Kika Tech’in milyonlarca dolarlık bir reklam dolandırıcılığında suçüstü yakalandığı iddia edildi. İddiaya göre bu iki şirket reklamlarla milyonlarca dolarlık haksız kazanç elde etti.

Uygulama analiz şirketi Kochava’ya göre Cheetah Mobile ve Kika Tech tarafından geliştirilen toplamda 7 Android uygulaması, Google Play Store’dan indirilen uygulamalarla ilgili sahtekarlık yaparak toplamda 2 milyar dolarlık  haksız bir kazanç elde etti. Uygulamalar kullanıcılar tarafından indirilen uygulamaları kendileri indirtmiş gibi göstererek reklamverenleri yanılttı.

Birçok uygulama geliştiricisi, kendi geliştirdikleri uygulamaların içinden başka uygulamaların indirilmesini sağlayarak 50 cent ila 3 dolar arasında değişen ödül kazanıyorlar. Uygulamayı hangi reklamın önerdiğinin anlaşılabilmesi ve doğru kişiye ödeme yapılabilmesi için yeni yüklenen uygulamalarda “lookback” özelliği bulunuyor. Uygulama ilk defa açıldığında son tıklamanın nereden geldiği ve yüklemenin bu tıklamayla yapıldığı görülebiliyor.

Ancak  Buzzfeed News’ta yer alan bir habere göre Kochava, Cheetah Mobile ve Kika Tech uygulamalarının kullanıcı izinlerini kötüye kullanarak hangi uygulamaların yeni indirildiğini takip ederek çeşitli yöntemlerle başka kaynaklardan indirilse bile kendilerinin indirdiğini göstererek sahtekarlık yaptığını belirledi. Google ise konuyla ilgili araştırmaların devam ettiğini açıkladı.

 

 

Okumaya Devam Et