Bizi takip edin

Makale

30 Kasım Computer Security Day – Bilgisayar Güvenliği Günü

tarihinde yayımlandı

Modern çağın olmazsa olmazı internet için mutlak gerekliliklerin başında bilgisayarlar geliyor. Hemen her evde, ofiste bulunuyorlar. Aynı zamanda başka işlevler de sunan bu aygıtlar, dijital yaşamın öne çıkan araçlarından. Elbette güvenlik konusu da bilgisayarların insanoğlu sağladığı faydanın temel bileşenlerinden. Tıpkı elektrik ya da internet bağlantısı gibi güvenlik de sorunsuz şekilde çalışması anlamına geliyor. Bu kapsamda farkındalık yaratmak için Computer SecurityDay (Bilgisayar Güvenliği Günü) fikri, ilk kez yaygınlığının iyiden iyiye arttığı 1988’de hayat buldu.

1980’lerin başından itibaren artan bilgisayar kullanımı, internetin de ilk aşamalarını da beraberinde getirdi.  Ve bu ilk aşamadan itibaren siber korsanlar ve zamanın ünlü bilgisayar virüsleri ortaya çıkacaktı. Bilgisayarın kullanım alanı arttıkça veriye odaklı siber korsanlığın potansiyeli tehlikesi de arttı. İlk kez bankaların da bilgisayar kullanmaya başlamasıyla siber güvenliğin önemi çok daha fazla artacaktı.

Zamanla işletmeler, devlet daireleri ve birçok noktada kullanım alanları bulan bilgisayarlar, siber korsanların iştahını daha da açtı. 80’lerin sonuyla birlikte siber güvenlik, başlı başına bir gereklilik halini aldı ve farkındalığın artırılmasına yönelik Bilgisayar Güvenliği Günü oluşturuldu. Bilgisayar Güvenliği Günü, kullanıcıları güvenlik tedbirlerini artırmaya ve kişisel bilgilerini özenle korumaya davet eden bir gün. Her yıl 30 Kasım’da kutlanıyor…

Teknoloji şirketleri 30 Kasım’da siber güvenliğe vurgu yapacak çalışmalar yapıyorlar. Örneğin Google, özel günlerde ana sayfasındaki doodle adı verilen ‘Google’ yazısını, Bilgisayar Güvenliği Günü’ne özel tasarımlarla hemen her yıl milyarlarca kullanıcılarına sunuyor.

Aşağıda, şirketin 2018’deki Bilgisayar Güvenliği Günü Doodle’ını görebilirsiniz.

Öte yandan birçok internet ve teknoloji şirketi kendi sosyal medya hesaplarında özel günü hatırlatan ve kullanıcılarını güvenliğe yönelik adımlar atmaya davet eden paylaşımlarda bulunuyor.

Bilgisayar Güvenliği Günü Kutlu Olsun

Bilgisayar Güvenliği Günü’nde bilgisayarınızı ve diğer tüm internete bağlanabilen cihazlarınızı, verilerinizi güvenli hale getirecek adımlar atın. Bu adımlar, herhangi bir teknik bilgi gerektirmiyor, zaman almıyor, yani çok basit.

Güvenlik adına neler yapılabilir? Bilgisayarımızı korumanın, daha güvenli hale getirmenin yolları nedir? İşte temel ipuçları…

Güçlü şifreler oluşturun

Bu strateji, siber güvenlik kavramının gündeme geldiği ilk günden beri önemini koruyor. Şifrelerin belirli bir zorluk seviyesinde olması, bilgilerin siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesi önündeki engeller arasında. ‘12345’, ‘sifre’ gibi inanılmaz basit şifrelerin kullanımı her ne kadar azalsa da hala var. Bu tip dijital hataları bir kenara bırakıp zor bir şifre belirlemenin vakit kaybedilmeden atılması gereken adımlar arasında olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Her platformda farklı şifre kullanın

Tek bir şifrenin ele geçirilesi halinde diğer birçok hesabın da kaybedilmesi anlamı taşıyan ‘tüm hesaplarda aynı şifre kullanımı’, başlıca yanlışlar arasında. Her bir hesap (e-posta, internet bankacılığı şifresi, vb) farklı ve zorlu bir şifreye sahip olmalı. Eğer aynı şifrelerle birçok hesap kullanıyorsanız, birkaç dakikanızı ayırarak şimdi bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

İpucu: Şifre yöneticisi kullanabilirsiniz

Şifrelerinizi hatırlamakta güçlük çekeceğinize inanıyorsanız güvenilir şifre yönetim araçları (yazılımları) kullanabilirsiniz.

Sosyal medya ağlarınızda daha az kişisel veri paylaşın

Sosyal medya ağlarınızda daha az kişisel veri paylaşarak, siber korsanların kısa bir araştırma ile hakkında çok sayıda bilgi edinmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın

Genel itibarıyla kişisel bilgilerinizi paylaşmayın, onlar size özel ve çok değerli. Karşınıza çıkan bir sayfada gerekli olmadığı halde TC kimlik numaranızı girmeyin, doğum tarihinizi, vb. paylaşmayın.

Güvenilirliğinden şüphe ettiğiniz linklere tıklamayın

İnternet tuzaklarla dolu. Bu yadsınamaz bir gerçek. Ancak temkinli ve bilgili olmanın güvenliği de beraberinde getireceğine de şüphe yok. Sosyal medyadaki sahte reklamlarda, sahte SMS mesajlarında, çeşitli web sitesi banner’larında (reklam alanları) karşınıza çıkan ‘tıklanabilir’ alanları, linkleri tıklamayın. Unutmayın güvenilirliğinden emin olmadığınız bir link ciddi güvenlik sorunları demektir. 

E-postalara dikkat

Hayret verici indirimler ya da kampanyalarla ilgili e-postalar alabilirsiniz. Tatil zamanı tatille ilgili, alışveriş zamanı alışverişle ilgili e-postalar… 5000 TL’lik bir cihazın 100 TL’ye satın alınabileceğini iddia eden tuzaklar. Tamamının ortak amacı bankacılık verilerinizi ele geçirmek. Bu tip e-postalara itibar etmemeli, özellikle içeriğinde bulunan linklere tıklamamalısınız.

Siber güvenlik yazılımı, vb. kullanıyorsanız güncellemelerin yapılmış olduğundan emin olun

Siber güvenlik yazılımı, vb. güvenlik araçları kullanıyorsanız güncellemelerin tam olduğundan emin olun. Genellikle her güncelleme kritik ölçüde güvenliği artırıcı özellikler içerir. Yazılımdaki mevcut güvenlik sorunlarını (güvenlik açıkları, vb.) giderir.

Siber güvenlik yazılımı kullanabilirsiniz

Bilgisayarınızda lisanslı bir siber güvenlik yazılımı kullanabilirsiniz. Hangisinin daha iyi olduğuna işaret eden çeşitli inceleme yazılarını okuyarak sizin için en uygun ve ‘mutlak suretle lisanslı’ siber güvenlik çözümünü tercih edebilirsiniz.

Genel olarak eğer güncel değilse işletim sisteminizi yükseltin ve yazılımlarınızı güncelleyin

Yazılımlar güncellenir. Çünkü belli sorunları vardır, bunlar görülür ve çözüm getirilir. Siber güvenlik tarafında geliştirmeler içerirler. Bu nedenle Windows, iOS, Android, ChromeOS, macOS, hangisi olursa olsun işletim sisteminizi güncel tutun. Kullandığınız yazılımları da.

Tüm dosyalarınızı yedekleyin

Dosyaların yedeklenmesi demek, ansızın karşınıza çıkabilecek siber güvenlik sorunlarına karşı fotoğraf, belge, video, dosya, vb. verilerinizi kaybetmemeniz demektir. Bir sabit disk ya da buluta yedekleme yapabilirsiniz. Yedekleme yaptığınız platformun şifrelenebilir ve güvenli olduğundan da emin olmalısınız.

Modem güvenliği için basit bir adım

Modeminizin ön tanımlı bir şifresi vardır. Kurulum yapar ve bu şifreyi tekrar tekrar kullanarak modem arayüzüne girebilirsiniz. Söz konusu şifreyi değiştirerek güvenlik katmanızı artırmanız mümkün. Bu sayede siber korsanların bilgisayarınıza sızmasının önüne geçebilirsiniz. Daha fazla detay ve ayrıntı için buraya tıklayarak Aradaki Kişi Saldırısı adlı siber korsanlık metodunu inceleyebilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki linkler, siber güvenlikle ilgili farkındalığınızı artırmanıza katkı sağlayabilir.

Okumaya Devam Et