Bizi takip edin

Haberler

28 Ocak Kişisel Veri Koruma Günü Kutlu Olsun

tarihinde yayımlandı

28 Ocak 1981’de Türkiye ve Avrupa Konseyi üye ülkeler tarafından, Kişisel Verilerin Otomatik İşlenmesi Sırasında Gerçek Kişilerin Korunmasına İlişkin Sözleşme’ye imza atılmıştı. Avrupa Konseyi, 2007’de sözleşmenin imzalandığı günü Avrupa Veri Koruma Günü ilan etti. 2007 itibarıyla her yılın 28 Ocak günü tüm dünyada Kişisel Veri Koruma Günü olarak kutlanıyor ve kamuoyunda farkındalığın artırılması yönünde etkinlikler, sosyal medya kampanyaları düzenleniyor, medyada veri güvenliğinin önemine ilişkin haberler yayınlanıyor.

Bu kapsamda aşağıdaki pratik adımları uygulayarak, kişisel verilerle ilgili haklar ve güvenliğe dair farkındalığın artırılmasını temel alan Kişisel Veri Koruma Günü’ne anlam katmak ister misiniz?

  • Kullandığınız bilgisayar, akıllı telefon, vb. cihazlardaki işletim sistemi ve yazılımların güncel olduğundan emin olun.
  • İnternet bankacılığından e-postaya tüm şifrelerinizi değiştirin; her birini küçük harf/büyük harf/rakam/sembollerle herhangi bir anlam içermeden en az 12 karakterden oluşacak şekilde meydana getirin.
  • E-posta, web kullanıcı arayüzü gibi kritik önem taşıyan tüm hesaplarınızda iki adımlı kimlik doğrulama, göz taraması, parmak izi okuyucusu gibi ek güvenlik önlemlerini devreye alın.
  • Mobil cihazlarınızın ‘Ayarlar’ kısmından uygulama izinlerini kontrol edin, gereksiz erişimleri kaldırın. Örneğin bir fotoğraf uygulaması neden telefonunuzun mikrofonuna erişsin ki?

  • Cihazlarınızın WiFi ve Bluetooth özelliklerini ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda kapalı tutun.
  • Restoran, kafe gibi ortamlardaki ücretsiz (dolayısıyla güvenliği zayıf) WiFi ağlarına bağlanıp bankacılık gibi kritik önem taşıyan işlemler yapmaktan kaçının.
  • Sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirin; eğer paylaştıysanız e-posta adresi, telefon numarası, tuttuğunuz takım, köpeğinizin ismi, ev adresiniz gibi kritik öneme sahip kişisel verileri kaldırın. Bu masum bilgilerin kötü niyetli kimseler için ele geçirilmek istenen değerli veriler olduğunu unutmayın.
  • En güncel bilgi güvenliği haberleri, uzman görüşleri, kapsamlı makale ve videolar için Bilgi Güvende’yi takipte kalın.
Okumaya Devam Et