Bizi takip edin

Haberler

2021’de İletişim Yoluyla Dolandırıcılık Suçundan 22 Bin 10 Kişiye İşlem Yapıldı

Türkiye’de 2021 yılı içerisinde iletişim yoluyla dolandırıcılık suçundan işlem yapılan kişi sayısı resmi olarak açıklandı. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Son dönemde arttığı kaydedilen iletişim yoluyla dolandırıcılık suçunun TBMM gündemine taşınmasının ardından T.C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan konuya ilişkin önemli açıklamalar geldi. Bakan Soylu, 2021 yılı verilerini paylaşırken söz konusu dönemde 22 bin 10 kişi hakkında iletişim yoluyla dolandırıcılık suçundan işlem yapıldığını belirtti.

Meclisteki konuşmalarda dolandırıcılığın kendilerini polis, savcı, asker veya bankacı olarak tanıtan, bir nedenden dolayı mutlaka para yatırılmasını, altın verilmesini veya bankada bulunan paranın çekilerek kendilerine teslim edilmesini isteyen, baskı ve korku içeren, maddi ve manevi yönlerden zarara uğratan kötü niyetli kişiler tarafından gerçekleştirdiği ifade edildi.

Ne yapılmalı?

Telefonda inandırıcılığı artırmak için polis merkezi ses efektleri bile kullanan, akıcı ve inandırıcı şekilde konuşmaya çalışan dolandırıcıların tuzağına düşmemek için dikkat edilmesi gereken çok temel bir nokta var, kesinlikle dikkate almamak.

Telefonla sizleri arayarak kendilerini BDDK ya da banka görevlisi olduğunu söyleyen sahtekarlara; güvenlik görevlisi (polis, asker), kamu görevlisi (Hâkim, Savcı) olarak tanıtarak sizden para ve ziynet eşyası talep edenlere itibar etmeyiniz.

Bankadan aradığını söyleyerek kartınızın şifresini, vb. isteyenlere bu bilgileri vermeyiniz. Ayrıca kendisini Vali veya Kaymakam olarak tanıtarak yardıma muhtaç veya hasta çocuklar için para talep eden kişilere de inanmayınız.

Bankalararası Kart Merkezi’nin vatandaşı sevindiren, dolandırıcıları üzen “ödüllü” videosu ‘Palavra’yı haberin devamında izleyebilirsiniz.

“Dolandırıcıları üzecek, vatandaşı sevindirecek bir eser” sloganıyla yayınlanan parçada kötü niyetli kimselerin vatandaşları telefonla arayarak kişisel bilgilerini talep etmesi, ironi eşliğinde konu ediliyor ve bu kapsamda farkındalık sağlanırken akılda kalıcı uyarılar, eğlenceli bir şekilde paylaşılıyor.

Okumaya Devam Et