Bizi takip edin

Son Gelişmeler

2016 yılındaki güvenlik açığı Uber’e pahalıya patladı

Kullanıcı ve sürücü bilgilerini gerektiği gibi koruyamayan Uber’e İngiltere ve Hollanda’dan milyonlarca dolar ceza yağdı.

tarihinde yayımlandı

Uber

İngiltere ve Hollanda’da 2016 yılında meydana gelen saldırılarda müşterilerinin kişisel bilgilerini koruyamadığından dolayı 1,1 milyon doların üzerinde para cezası kesildi. 2016 yılında meydana gelen bu saldırıda milyonlarca Uber kullanıcısının bilgisi siber korsanların eline geçmişti.

Saldırı, 2016 yılında meydana gelmiş ancak 2017 yılının Ekim ayında ortaya çıkmış ve 57 milyon Uber kullanıcısının kişisel bilgileriyle 600 bin Uber sürücüsünün bilgisinin çalındığı belirtilmişti. Bilgileri çalan iki korsan bu bilgilerin açıklanmaması ve silinmesi karşılığında şirketten 100 bin dolar karşılığında fidye istemişti.

Bu olayı gerektiği gibi yönetemeyen Uber’e İngiltere toplamda 491 dolar, Hollanda ise 679 bin dolar karşılığı ceza kesildi. Güvenlik açıklarını araştıran otoriteler, Uber’in gerekli önlemleri alsaydı bu saldırıyı aslında kolayca engelleyebileceğini belirlediler. Yani cezanın asıl nedeni Uber’in kullanıcı bilgilerini gerektiği gibi koruyamaması oldu.

Okumaya Devam Et