Bizi takip edin

Son Gelişmeler

2016 ABD başkanlık seçimlerini hedefleyen korsanlar Avrupa’yı hedefliyor

2016 yılında ABD başkanlık seçimlerini karıştıran siber sadırganlar şimdi de Avrupa ve Güney Amerika’daki ülkelerin peine düştü.

Yayımlandı

-

Fancy Bear

2016 yılında ABD başkanlık seçimlerini karıştıran siber sadırganlar şimdi de Avrupa ve Güney Amerika’daki ülkelerin peine düştü. Symantec’e göre bu saldırganlar askeri örgütlere ve kamu kuruluşlarına saldırıyor. Fance Bear ve APT28 adlarıyla da bilinen Rus siber korsan grubunun bu yılın başında yarım milyonun üzerinde yönlendiriciyi etkileyen saldırı da dahil olmak üzere birçok siber saldırıyla bağlantısı olduğu düşünülüyor.

Grubun 2016 yılında başkanlık yarışını etkilemek üzere Demokratik Ulusal Komite’ye 12 siber korsanla gerçekleştirdiği ve örgütün sunucularına sızarak e-posta mesajlarını çaldıkları saldırı büyük ses getirmişti. Siber saldırganlar elde ettikleri bilgileri sosyal medya üzerinden yaymış ve başkanlık seçimlerini büyük ölçüde etkilemişti. Fancy Bear gibi devlet destekli siber saldırganların kamu kuruluşlarına saldırı gerçekletirmeleri ilk değil. İran ve Kuzey Kore gibi devletler de diğer ülkelere siber saldırılar düzenliyor. Bu saldırıların giderek artması bekleniyor.

Avrupa ve Güney Amerika’daki ülkelere saldıran grup artık daha sessiz bir strateji izliyor. Arka planda tespit edilmeden veri toplamaya devam ediyor. Saldırıların çoğu 2016 yılında gerçekleştirilen X-Agent ve X-Tunnel gibi çeşitli zararlı yazılımlar kullanılarak yapılıyor. Şirket şu ana kadar hangi ülkelerin saldırılardan etkilendiği konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et