Bizi takip edin

Haberler

2.450 TL’lik İnternet Dolandırıcılığına 3 Yıl 4 Ay Hapis

Dolandırıcılıklarda yasa dışı kazancın büyüklüğü, yasalar önünde suçlu bulunarak hapis cezası alma gerçeğini etkilemiyor…

tarihinde yayımlandı

Kocaeli’de yaşayan Murat T. ve Murat T. isimli iki şahıs, 2017’de internette bir teknoloji ürünü ilanı yayınladı. İlanı görüp iletişime geçen S.T. isimli şahıs, satıcıların banka hesabına, ödemenin ardından kargo ile adresine ulaştırılacak vaadiyle 2450 TL gönderdi, ancak ürün adresine gelmedi. Bir süre bekledikten sonra dolandırıldığını anlayan S.T., savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İddianamede sanıkların eylem ve fikir birliği içerisinde kendilerinde olmayan dron hakkında sahte ilan verdiği kaydedilerek, “bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması talep edildi

Mustafa T.’nin alıcıya, kendisi yerine çocukluk arkadaşı Murat T.’nin banka hesabını verdiği, parayı arkadaşından alırken de ‘200 TL’sini bıraktığı belirlendi. Dolayısıyla 2250 TL Mustafa T.’de, 200 TL ise Murat T.’de kalmış oldu. Ancak bu pek de büyük olmayan rakamlar dolandırıcıların hayatlarını etkileyecek büyük bir hapis cezasına çarptırılmaları gerçeğini değiştirmedi.

Önceden de çok sayıda dolandırıcılık olayına karıştığı tespit edilen ve olayın ardından savcılığa intikalinin ardından kısa sürede tutuklanan Mustafa T. ile ona yardım eden Murat T.’nin görülen davası karara bağlandı ve her ikisi de 3 yıl 4’er ay hapis ve 2 bin 400’er lira adli para cezasına çarptırıldı.

Okumaya Devam Et