Bizi takip edin

Haberler

190 Milyon Instagram, 42 Milyon TikTok ve 4 Milyon YouTube Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı

İlk detayları ortaya çıkarılan veri sızıntısından toplamda 235 milyon kullanıcının etkilendiği görülüyor…

tarihinde yayımlandı

İngiltere merkezli araştırma şirketi Comparitech, 235 milyona yakın kullanıcıyı ilgilendiren yeni bir veri sızıntısının ayrıntılarını ortaya çıkardı. Sosyal medya ağları TikTok, Instagram ve YouTube’u kapsayan veri sızıntısı, Social Data adlı şirketin veri tabanının ortaya çıkması ile netlik kazandı.

Veri sızıntısından en fazla etkilenen platformun Instagram olduğu görülüyor. Zira 235 milyona yakın verinin 190 milyonu Instagram kullanıcılarına ait. Popüler sosyal medya ağının 1 milyarın üzerinde kullanıcısı mevcut. Dolayısıyla tüm kullanıcılarının yaklaşık 5’te 1’inin kritik önem taşıyan verilerinin sızdırıldığı anlaşılıyor.

İkinci platform ise 42 milyon kullanıcı ile TikTok. Çin merkezli sosyal ağı 4 milyon kullanıcı ile YouTube izliyor.

Önemli veriler var…

Comparitech’ten güvenlik araştırmacıları, ortaya çıkarılan veri tabanında ağırlıklı olarak kullanıcıların isim, e-posta, vb. iletişim bilgileri, fotoğraflar ve girdiği sürelerde ne kadar veri tükettiği gibi çeşitli sosyal medya kullanım istatistiklerinin yer aldığını belirtiyor.

Sızdırılan veriler arasında parolaların bulunmadığı vurgulanıyor.

Görüşü alınan Social Data sözcüsü, ‘kamu erişimine açık’ durumdaki sosyal verilere sahip olduklarını ve bunların zaten herkesin erişimine açık olduğunu öne sürse de şirketin bilgileri paylaşıyor olması Instagram, TikTok ve YouTube’un politikalarına aykırı, ayrıca siber saldırılara karşı güvenlik riski doğuruyor. Veri tabanı olayın ardından kapatıldı.

Okumaya Devam Et