Bizi takip edin

Son Gelişmeler

16 yaşındaki siber korsan Apple’ın sunucularına sızdı

16 yaşındaki siber korsan bir yıldan uzun bir süre Apple’ın sunucularına sızarak kullanıcılara erişim hakkı sağlayan anahtarlar dahil 90 GB’nin üzerinde dosyayı indirdi.

tarihinde yayımlandı

Apple

Birçok kişi Apple sunucularının siber korsanlar tarafından ele geçirilemeyeceğini düşünse de 16 yaşındaki siber korsan bunun tam aksini ispat etti. Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan 16 yaşındaki siber korsan, Apple’ın sunucularına sızarak 90 GB güvenli dosyayı indirmeyi başardı. 90 GB tutan dosyaların içinde kullanıcılara erişim hakkı sağlayan güvenli yetkilendirme anahtarları da bulunuyor.

Sızma işlemini fark eden Apple’ın, FBI ile iletişime geçmesiyle ve Avustralya Federal Polisinin (AFP) yardımıyla birlikte Apple’ın sunucularına sızan genç siber korsan yakalanmış. Genç siber korsan yetkililere Apple’ı çok sevdiğini ve bir gün teknoloji devinde çalışmayı hayal ettiği için sunuculara sızdığını söylemiş.

Siber korsan bir yıldan uzun bir süredir sunuculara izinsiz giriş yapıyormuş

Bu, yaşı küçük olduğundan dolayı ismi açıklanmayan siber korsanın Apple sunucularına ilk sızışı değilmiş. Bir yıldan uzun bir süredir sunuculara defalarca sızmış. Apple’ın sistem yöneticileri kullanıcı verilerinin çalınmasını durdurmakta tam bir fiyasko yaşamışlar.

Emniyet güçleri el koydukları iki dizüstü bilgisayardan birinde “hacky hack hack” adlı klasörde Apple’dan çalınan tüm dosyaları bulmuşlar. Dizüstü bilgisayarlarda ayrıca siber korsanın Apple sunucularına sızmasını sağlayan çeşitli araçları da ele geçirmişler.

Okumaya Devam Et