Bizi takip edin

Haberler

1,5 Milyon Cihaza Yüklü 2 Android Uygulamasının Ses Kaydettiği Anlaşıldı

Selfie uygulamaları Sun Pro Beauty Camera ve Funny Sweet Beauty Selfie Camera’nın, ‘reklam gösterimleri’ için mikrofona erişim sağlayarak ses kaydettiği ortaya çıktı. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Kişisel verilerin gizliliğine yönelik ihlaller, internet çağının en ciddi problemleri arasında. Bu kapsamda son dönemde mobil uygulamalarla ilgili gelişmelerin yarattığı tedirginlik devam ederken yeni bir tehdit daha ortaya çıktı.

Android işletim sistemine sahip cihazların mobil uygulama mağazası Google Play’de bulunan Sun Pro Beauty Camera ve Funny Sweet Beauty Selfie Camera’da, ‘hedef odaklı reklam gösterimleri’ için seslerin kaydedildiği anlaşıldı.

1 milyondan fazla cihaza yüklü Sun Pro Beauty Camera ve 500 bin akıllı telefondaki Funny Sweet Beauty Selfie Camera uygulamaları, yüklendikleri taktirde mikrofona erişim sağlayarak ilgi alanlarına yönelik reklam gösterimleri için kullanıcıların seslerini kaydediyorlar. Bu kayıtlara göre reklam gösterimleri sağlanıyor.

Uygulamalar kaldırıldı ama risk devam ediyor…

Öte yandan aynı uygulamalarda, kimlik ve bankacılık gibi hassas bilgilerin elde edilmesine neden olabilecek bir başka özellik daha bulundu. Selfie odaklı olduğu için yalnızca kamera erişimi ile ilgili izinlere ihtiyaç duyacağı halde ses kaydeden ve kimlik bilgileri gibi diğer kişisel verileri hedefleyen son derece tehlikeli uygulamaların resmi Android uygulama mağazasından kaldırıldığı belirtildi.

Ancak risk bitmiş değil; güvenlik uzmanları, söz konusu uygulamaların cihazlardan silinme şekliyle ilgili de uyarıda bulunuyorlar. Buna göre Ayarlar menüsünde Uygulamalar sekmesine göz atılması, Sun Pro Beauty Camera ve Funny Sweet Beauty Selfie Camera uygulamalarının var olup olmadığının kontrol edilmesi, bu bölümden silinmesi gerektiği ifade ediliyor.

Okumaya Devam Et