Bizi takip edin

Haberler

1,19 Milyar Gizli Medikal Görüntü İnternete Sızdırıldı

Güvenlik araştırmacıları, PACS sunucularındaki erişilebilir gizli medikal görüntü miktarındaki artışa dikkat çekiyor. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Dünya genelinde birçok sağlık kurumunun kullandığı Resim Arşivleme ve İletişim Sistemleri (PACS) sunucularına yönelik araştırma; X-ray, CT ve MRI taramalarının aralarında olduğu 1,19 milyar görüntünün doğrudan erişilebilir olduğunu ortaya çıkardı.

Güvenlik araştırmacıları, PACS sunucularındaki erişilebilir gizli medikal görüntü miktarının Temmuz ile Eylül ayları arasında yüzde 60 artış gösterdiğini belirtiyor.

Hiçbir siber güvenlik bariyeri tarafından korunmayan görseller hastaların isimlerini, medikal durumlarını, doğum tarihlerini, hatta kimlik kartı numaralarını içeriyor…

İnternette bedava erişilen görüntülerin 786 milyonu ABD kaynaklı. Yetkililer bazı görüntülerde sosyal güvenlik numaralarının ve orduda görev yapan hastaların askeri kimlik numaralarının da yer aldığını açıklıyor.

‘Korumasız’ medikal doküman sayısı: 9 milyon

Analizler, PACS bünyesindeki erişilebilir arşiv sistemi sayısının 129 olduğuna ve dokuz yeni ülkede daha güvenlik açığı tespit edildiğine işaret ediyor. Medikal görsellere en çok erişilebilen ülkeler ise sırasıyla ABD, Hindistan, Güney Afrika, Brezilya ve Ekvador.

Rakamlar şaşırtıcı… Siber güvenlik araştırmacıları, güvenlik bariyeri olmayan ‘korumasız’ medikal doküman miktarının 4,4 milyondan 9 milyona yükseldiğini, kolaylıkla indirilebilen görüntü miktarının ise 370 milyon olduğunu açıklıyor.

Şu ana kadar aralarında Almanya, Tayland ve Venezuela’nın da bulunduğu birçok ülkedeki PACS sunucuları kapatıldı ve sakladıkları medikal kayıtlara internet üzerinden erişim mümkün değil.

Okumaya Devam Et