Bizi takip edin

Haberler

Yakın Gelecek: Siber Korsanlar, Reklam Panolarını Değiştirerek Otonom Araçlara Kaza Yaptırabilir!

İsrailli siber güvenlik uzmanları, siber korsanların dijital reklam panolarında yasa dışı şekilde “DUR” ikazı oluşturarak otonom araçları fren yapmaya ya da manevraya zorlayabileceğini ortaya çıkardı.

tarihinde yayımlandı

Siber korsanların herhangi bir görüntüyü dijital ekranlara yansıtabileceği ve bu şekilde otonom araçları kandırabileceği ortaya çıktı. Böyle bir durumda tehdidi sezen araçların bilgisayar sistemlerinin ya frenleri devreye alacağı ya da manevra yapmaya çalışacağı kaydediliyor. Her iki olasılık da trafikte öngörülemeyen seviyelerde kaza riski anlamına geliyor.

Siber korsanlar, bir dijital reklam panosundaki içecek kutusunun üzerine hız artış ibresini temsil eden kırmızı, kavisli çizgi eklediğinde görüntü, sürücü tarafından fark edilmemesine rağmen yapay zekâ bunu bir hız ikazı olarak algılayabiliyor. Daha çarpıcı bir diğer örnekte ise dijital ekranlardan ağaçların üzerine hız limitini temsil eden görüntü yansıtılabiliyor. Otonom araçtaki yapay zekâ, görüş alanında beliren yansıtılmış şekli ikaz olarak tanımlayabiliyor. Ayrıca benzer araştırmalar otonom araçların, ekranlara bir ‘DUR’ levhası görüntüsünün sadece anlık olarak yansıtılmasıyla kandırabileceğini de ortaya koydu.

Gelecekte yollar bile hack’lenebilir…

Otonom araçlara yönelik yoğun çalışmalarının yanı sıra kamusal güzergahlar üzerinde de bir dizi teknolojik tedbirin alınması gündeme gelecek gibi. Zira ilk bulgular, kötü niyetli herhangi birinin 400 dolarlık bir drone ve pil ile çalışan basit projektörler kullanarak dijital ekranlar, yol veya yoldaki nesneler üzerine görüntü yansıtabileceğine işaret ediyor.
Dahası, otonom araçları kandırmak için 200-300 dolar fiyat aralığındaki ve 854×854 piksellik çözünürlük sunan mütevazı fiyatlı projektörlerin kullanılabileceği uyarısı yapılıyor.

Okumaya Devam Et