Bizi takip edin

Haberler

Web Sayfalarını Hedef Alan 21 Yaşındaki Güney Kıbrıslı Siber Korsan ABD’ye Teslim Edildi 

ABD’de mahkemeye çıkarılacak olan Joshua Polloso Epifaniou, siber dolandırıcılık, bilgisayar ağlarından bilgi çalma, bilinçli olarak bilgisayarlara zarar verme ve tehdit suçlarından yargılanacak…

tarihinde yayımlandı

ABD Adalet Bakanlığı, Güney Kıbrıs’taki iki siber suçlunun yargılanmak üzere ülkelerine geldiğini açıkladı. Lefkoşalı 21 yaşındaki Joshua Polloso Epifaniou ve 37 yaşındaki Ghassan Diab’ın geçtiğimiz yılın başlarında tutuklandığı ve kısa süre önce ABD’ye gönderildiği belirtildi. Epifaniou’nun bilgisayar ağlarına sızarak bilgi çalmaktan suçlandığı, Diab’ın ise Lübnan’da bulunan Hizbullah adlı örgüt ile bağlantısı bulunduğu ve kara para aklama suçundan arandığı belirtildi.

Suçlama dosyasına göre Epifaniou, 2016 yılında Phoenix merkezli Ripoff Report (ROR) web sayfasına brute force saldırısı düzenleyerek bir çalışanın hesap bilgileri üzerinden platformun veri tabanına sızdı. Ayrıca 1998’de kurulan ve her türlü şikayet ve yorumun paylaşıldığı ROR adlı web sayfasının oturum açma ve şifre kontrol sistemini de sıfırlayan kişi olduğu kaydedildi.

Epifaniou, Kasım 2016’da ROR CEO’su ile temasa geçerek gerçekleştirdiği saldırıya ait videoyu paylaşmış ve kendisine 90.000 dolar transfer edilmediği takdirde veri tabanını internete sızdırma tehdidinde bulunmuştu. Hatta Ekim 2016 ve Mayıs 2017 arasında SEO Company adlı şirketle iş birliği yaparak, ROR web sayfasından istemedikleri şikayetlerin silinmesini isteyen kişilerden talep başına 3.000-5.000 dolar elde etti.

Birçok suçtan yargılanacak

Mahkeme dosyasına göre Epifaniou, SEO Company‘e iletilen şikâyet sildirme talepleri üzerinden yasa dışı şekilde yaklaşık 300.000 ile 500.000 dolar arasında para elde etti. Güney Kıbrıslı siber korsan, ROR sayfasının yanı sıra Ekim 2014 ile Kasım 2016 arasında farklı sayfalardan da bilgi sızdırmayı başardı. Bunla arasında California, New York, Virginia ve Georgia eyaletlerinde yer alan donanım, video oyun, iş arama ve spor odaklı web sayfaları yer alıyor.

Epifaniou, bu sayfaların veri tabanına erişim sağlamak için güvenlik zafiyetlerinden yararlandığı gibi siber korsan forumlarından geçmişteki saldırılarda elde edilen bilgileri kullandı. Hedef aldığı web sayfalarından 56.850 dolar değerinde bitcoin kazanırken, 530 bin dolarlık zarara neden oldu.

ABD’de hem Georgia hem de Arizona eyaletlerinde mahkemeye çıkarılacak olan Epifaniou; siber dolandırıcılık, bilgisayar ağlarından bilgi çalma, bilinçli olarak bilgisayarlara zarar verme ve tehdit suçlarından yargılanacak.

Bir diğer siber suçlu Ghassan Diab ise Florida’da mahkemeye çıkarılacak. Diab’ın Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün üyesi olduğu belirtildi. Uyuşturucu parası aklama ve yüksek miktarda kara para aklamaya çalışma suçlarından aranan Diab, yasadışı yollarla 100.000 doların üzerinde para transferi yaptığı için de suçlanıyor. Toplam sekiz suçtan aranan Diab’ın tüm davaları Florida’da görülecek.

Okumaya Devam Et