Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Singapur’un en büyük sağlık grubu siber saldırıya uğradı

Siber saldırganlar sağlık kuruluşlarını hedeflemeye devam ediyor. Siber saldırıların en son kurbanı Singapur’un en büyük sağlık gruplarından SingHealth oldu.

tarihinde yayımlandı

SingHealth

Siber saldırganlar, Singapur’un en büyük sağlık grubu SingHealth’a saldırdılar ve 2015 Mayıs ile 2018 Temmuz arasında kliniklerine tedavi için başvuran 1,5 milyon hastanın kişisel bilgilerini ele geçirdiler.

Singapur Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan belgeye göre saldırganlar hastaların kişisel bilgilerinin yanında aralarında Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ve birkaç bakanın daha bulunduğu 160 bin hastanın ilaç bilgilerine de ulaştılar.

Çalınan veriler arasında hastaların ad, soyad, adres, cinsiyet, ırk, doğum tarihi ve Ulusal Kimlik Numaraları bulunuyor. Bakanlığa göre siber saldırganların asıl hedefi başbakanın kullandığı ilaç bilgileri. Şu an için saldırının arkasında kimler olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor. Ancak yine bakanlık bu saldırının klasik bir siber saldırı olmadığını düşünüyor. Singapur Siber Güvenlik Ajansı ve Entegre Sağılık Bilgi Sistemi yetkilileri saldırının hedefli ve çok planlı olduğunu açıkladılar.

Geçtiğimiz aylarda sağlık kuruluşlarına yönelik saldırıların artacağını yazmış ve sağlık kuruluşlarının dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunmuştuk. Bu saldırı ve DNA analiz hizmetleri sunan MyHeritage’e yapılan saldırılar uyarılarımızın haklı olduğunu gösteriyor.

Okumaya Devam Et