Bizi takip edin

Bankacılık

Okullar Ne Zaman Açılacak? Güvenli Okul Alışverişi İpuçları

Okul öncesi ve 1. sınıflar için planlama, belirli tedbirler ekseninde netlik kazandı. Peki velilerin okul ihtiyaçları ile ilgili online ve fiziksel alışverişlerde nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

tarihinde yayımlandı

Koronavirüsün Türkiye’deki olumsuz etkilerinden biri de eğitim alanında görüldü. Geçtiğimiz Mart ayından itibaren hızla yükselen sağlık tehdidi ile birlikte okullardaki eğitime ara verilmişti. Uzaktan eğitim ile tamamlanan 2019-2020 döneminin ardından salgının etkisini sürdürmesi 2020-2021 için de sağlık esaslı tedbirlerin alınmasını zorunlu kıldı. Bu kapsamda uzaktan eğitim süreci devam ederken okul öncesi ve 1. sınıflar için planlama ise belirli tedbirler ekseninde netlik kazandı.

Resmî açıklamaya göre 1. sınıf ve okul öncesi çocuklar, 21 Eylül Pazartesi günü fiziksel olarak sınıflarındaki yerlerini alacaklar. Böylelikle çocuklar, yüz yüze eğitime ilk kez merhaba diyecekler. Ancak bu ‘tanışma’ kısa süreli olacak. Zira Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu kararın öğrencilerin ‘okulları ile duygusal bağ kurma’ ihtiyaçları temelinde alındığını, uyum haftası olarak atfedilen ilk günlerde yalnızca 21 Eylül’de okula gidileceğini belirtti. Yani ilk haftada 21 Eylül’den sonraki 22-25 Eylül tarihlerinde okula gidilmeyecek.

Sonraki 2 haftada ise haftada 2 gün şeklinde devam edileceği, 3. haftanın sonunda ise yeni bir değerlendirme yapılacak. Bu arada okula gidilmeyen günlerde öğrenciler, uzaktan eğitim ile evlerinde ders görecekler.

Sonuç olarak 21 Eylül’de okula gidecek olan öğrencilerin sonraki 2 haftada ise toplamda 4 gün sınıflarındaki yerlerini almaları planlanıyor. 2 ve üzeri sınıfların yanı sıra üniversitelerde ise uzaktan eğitime devam edileceği ifade ediliyor.

Ekim ayıyla birlikte 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın kısa vadede de olsa bir miktar daha şekillenmesi bekleniyor.

Sınırlı şekilde de olsa başlayacak olan okullar, öğrenciler için çanta, defter, hatta uzaktan eğitime yönelik teknolojik ihtiyaçlar, vb. temel gereksinimleri de beraberinde getiriyor. Okul alışverişi zamanı; peki velilerin okulla ilgili ihtiyaçları karşılarken online ve fiziksel alışverişlerde nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

Kendi cihazlarınızla alışveriş yapınız

Başka birinin akıllı telefonu, tableti veya bir internet kafedeki bilgisayarın güvenilirliğinden emin olamayız. Virüs bulaşmış olabilir. Bu nedenle her zaman kendi cihazlarınızı kullanarak alışveriş yapınız.

Kredi kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz

Bir ödeme aracı olan kredi kartları, internet ve fiziksel alışverişler için idealdir. Kredi kartları sayesinde fazla para taşıyarak kaybetme veya çaldırma riskine girmezsiniz. Aynı zamanda alışverişlerde kazandırdığı, nakit para gibi harcanabilen çeşitli ödüllerle aile bütçesine katkıda bulunur.

Ek olarak internet alışverişlerinde belirli bir limitin bulunduğu sanal kartları da tercih edebilirsiniz. Kendinize ait bir sanal kart açarak içine gerçekleştireceğiniz alışveriş miktarı kadar para ekleyebilir ve banka bilgilerinizi vermeden satın alım yapabilirsiniz.

Sahte indirimlerle karşılaşabilirsiniz

Sahte web siteleri, e-posta ve sosyal medya reklamlarını kullanarak gerçek olmayacak kadar ‘büyük’ indirimlerle dikkat çekmeye çalışan siber korsanlar, bu sayede kullanıcıları tuzağa düşürmek istiyorlar. Sayıları artan bu tür indirimlere inanmayınız.

Güvenilir sitelerden alışveriş yapınız

Güvenli okul alışverişi imkânı sunabilen e-ticaret platformlarını tercih edin. Adres çubuğunu inceleyin, tuhaf şeyler görüyorsanız söz konusu site, sizi kandırmaya çalışan sahte bir web platformu olabilir.

Web sitesi alan adlarının ‘http’ yerine ‘https’ ile başlaması, arka planda ilgili içeriğin şifrelenmesi ve bağlantının korunması anlamına geliyor. Daha güvenli bir web sitesi anlamı taşıyan ‘https’, tüketiciler için alışveriş yapılmadan önce mutlak değerlendirilmesi gereken konulardan. Alışveriş yapılan sitenin alan adının ‘https’ ile başladığından emin olunması önerilir.

Güvenilir sitelerle ilgili son uyarımız da mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu hakkında. Müşteri-ürünler ve mağazanın sorumluluklarını tanımlayan mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu, bir e-ticaret sitesinden yapılacak alışverişin olmazsa olmazıdır. Hukuki bir zorunluluk olduğu için yasal bir web sitesinde bulunma şartı var. Eğer bir web sitesi bu sözleşmeleri sunmuyorsa güvenilirliğinden şüphe edilebilir dolayısıyla alışveriş yapılmaması önerilir.

Go Güvenli Öde ve 3D Secure sistemi

Go Güvenli Öde ve 3D Secure gibi kimlik doğrulama altyapısı sunan web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih edin. Bu altyapılar temelde, alışverişlerdeki ödeme safhasında kredi kartı bilgilerinin girilmesinin ardından telefon numaranıza güvenlik amaçlı bir kod gönderilmesini esas alır. Sistem, telefona gönderilen kodun alışveriş yapılan platformda girilmesi ile süreci doğrulama işlevi sunar.

3D Secure ve Go Güvenli Öde hakkında daha fazla ayrıntı için buraya tıklayabilirsiniz.

Sahte sosyal medya hesaplarına da dikkat!

Ürün satışı gerçekleştiriyor gibi görünen sosyal medya hesapları, aslında kritik önem taşıyan bilgilerinizi elde etme odaklı olabilir. Bu nedenle bir sosyal medya hesabından alışveriş yapmadan önce platformu internet üzerinden araştırın, detaylarını inceleyin. Güvenilirliğinden emin değilseniz alışveriş yapmayınız.

Halka açık WiFi ağları tehlikeli

Kafe, restoran, alışveriş merkezi, otel gibi noktalardaki ücretsiz internet bağlantısının risk potansiyeli yüksektir. Serbestçe dahil olunabilen bu tip ağlarda, kötü niyetli kişiler kol gezebilir. Özellikle bankacılık işlemleri ve e-ticaret alışverişleri söz konusuysa halka açık WiFi ağlarını tercih etmeyiniz.

Ekstrenizi inceleyiniz

Kredi kartı işlemlerinin mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kolayca görüntülenebildiği günümüzde, özellikle okul alışverişi gibi normale göre daha yoğun alışveriş yapılan dönemlerde ‘kontrol’ büyük önem taşıyor. Hesap hareketlerinizi inceleyerek aksi bir durumla (fazladan alışveriş yapılması gibi) karşılaşmanız halinde hızla aksiyon alabilir, kredi kartınızı kapatabilirsiniz örneğin.
Son olarak cihazlarınızda lisanslı siber güvenlik yazılımı kullanabilirsiniz.

Okumaya Devam Et