Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Mobil ve PC’de Oyun Tuzakları Artıyor!

Mobil ve PC oyunları, siber saldırılarda yoğun şekilde kullanılıyor…

tarihinde yayımlandı

Bir siber güvenlik şirketi tarafından gerçekleştirilen kapsamlı araştırmadan elde edilen sonuçlar kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre 2020-Eylül ile 2021-Haziran ayı arasındaki 1 yıldan kısa süreyi kapsayan dönemde 46 bini aşkın kötü amaçlı saldırı tespit edildi. Saldırılarının 5’te 1’e yakınının Truva atları ve arka kapılar gibi kötü amaçlı yazılım türleri olduğu kaydedildi.

Popüler PC ve mobil platform oyunların kılığına bürünen kötü amaçlı ve istenmeyen yazılımlarla yapılan saldırılar devasa boyutlara ulaştı. PC oyunlarına dair siber tehditlerde 2020 yılı ikinci çeyreğinde görülen sokağa çıkma kısıtlamalarının etkisi yoğun şekilde hissedildi. 2020 yılı ilk çeyreğinde 1,48 milyon olan siber saldırı sayısının 2. çeyrekte 3 milyonu geçtiği tespit edilirken artış oranı yüzde 66 oldu.

Özellikle gençler arasında popülerliğini koruyan Minecraft adlı yapımın hem küresel düzeyde hem de Türkiye özelinde kötü amaçlı yazılımları saklamak için en çok kullanılan oyun olduğu kaydedildi.

Bu söz konusu tablonun nedeninin ise yüksek popülaritesiyle birlikte Minecraft’ın çok sayıda modu ve versiyonunun bulunmasına bağlı olduğu düşünülüyor. Zira modlar, oyun şirketleri tarafından değil, kullanıcılar tarafından üretilebiliyor ve bu da kötü niyetli kimseler için en uygun zemini oluşturuyor.

Son olarak uzmanlar oyun kisvesi altındaki bu risklerin virüs ve reklam yazılımları bulaştırmanın yanı sıra finansal kaynaklardan veri çalmak için özel olarak tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlar da içerebileceği uyarısında bulunuyor.

> Kötü amaçlı yazılım türlerinin ele alındığı kapsamlı makale için buraya tıklayabilirsiniz.

> Güvenli oyun ipuçları için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et