Bizi takip edin

Haberler

Microsoft’tan Xbox Live’da Güvenlik Açığı Bulana Ödül

tarihinde yayımlandı

Lider teknoloji şirketleri açısından geniş bir skalada uzanan yazılım ekosistemleri, olası siber tehditleri kendilerine mıknatıs hassasiyetinde çekecek kadar cazip. Yüksek kullanıcı sayılarına sahip çeşitli yazılımlarla ilgili güvenlik önlemleri de son derece yüksek. Bu noktada Microsoft’un oyun odaklı platformu Xbox Live için yeni bir adım daha atıldı.

Aynı zamanda Windows işletim sisteminin üreticisi olan şirket, Xbox Live adlı platformda güvenlik açığı bulan kişilere 20 bin dolara kadar ödül verileceğini duyurdu. Kullanıcıların daha güvenli ve rahat bir platform deneyimi sürdürmeleri için atılan teşvik edici adım, güvenlik açıklarına daha fazla sayıda kişinin yoğunlaşmasını sağlayacak.

500-20 bin dolar arası ödül fırsatı

Ödül, belirli şartlara bağlı. İlk olarak mevcut Xbox Bounty Programı’na katılım zorunlu. Ayrıca Xbox ağ hesabının yanı sıra Xbox Game Pass ya da Xbox Live Gold’u kapsayan erişimlere sahip olunması gerekiyor. Daha fazla detay için buraya tıklanabilir.

İlgili şartları yerine getiren kimselerin tespit ettikleri güvenlik açıklarını videolu ya da yazılı olarak anlatmaları, ardından da Microsoft’a göndermeleri ile ödüle dair süreç başlıyor. Değerlendirme sonucunda 500-20 bin dolar arasında ödül verileceği kaydediliyor.

Teknoloji şirketlerinin güvenlik açıklarına yönelik ödül programları, beyaz şapkalı hacker’lar için önemli bir gelir kaynağı durumunda. Örneğin Google, 2019 yılında açık bulanlara toplamda 6,5 milyon dolarlık ödül dağıtmıştı. Apple tarafında da hem mobil işletim sistemi iOS hem de Mac işletim sistemi ile ilgili hataları kapsayan programlara yönelik ödüller artırılmıştı.

Okumaya Devam Et