Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Microsoft Bing’deki sahte Chrome indirme reklamını kaldırdı

Microsoft, Bing’de yayınlanan ve kullanıcıları sahte bir Google Chrome eklenti indirme sayfasına yönlendiren reklamı kaldırdı.

tarihinde yayımlandı

microsoft

Microsoft’un Bing arama motoru geçtiğimiz hafta bazı kullanıcılara sahte Chrome indirme sitesine yönlendiren bir reklamı gelen şikayetler üzerine kaldırdı. Gabriel Landau adlı yazılım geliştiricisi Bing’deki reklama tıklayarak sahte eklenti sitesinden yeni aldığı dizüstü bilgisayarına içerik yüklediğini gösteren bir video yayınladı. Kullanıcı yayınladığı videoda sahte eklenti sitesinden içerik indirirken attığı tüm adımları gösterdi. Eklenti sitesinin görünümü neredeyse Google’ın sitesiyle aynıydı.

Chrome bu gibi sahte siteleri potansiyel olarak aldatıcı olduğu için engelliyor, ancak Bing ve Edge’de engellenmiyor. Yapılan denemelerde reklamın kullanıcılara her seferinde gösterilmediği ve sadece belirli sistemlerde ve Edge tarayıcılarda gösterildiği de ortaya çıktı.

Bazılarına göre Microsoft, insanların Chrome’dan vazgeçip Edge kullanmaya devam etmeleri için bu reklamları kaldırmıyor. Microsoft’tan yapılan açıklamada ise reklamı yayınlayan ilgili hesabın kaldırıldığı ve kullanıcıların bu tür tehlikelere karşı korunmaları için her şeyin yapıldığı yer aldı.

Uzmanlar kullanıcıların yeni bilgisayar kurarken ve anti-virüs yazılımlarının kullanılmadığı durumlarda çok dikkatli olmaları ve reklamlara tıklamak yerine doğrudan adres yazarak indirme sayfalarına gitmeleri gerektiği yönünde uyarıda bulunuyorlar.

Okumaya Devam Et