Bizi takip edin

Haberler

Londra Polisi Siber Suç Örgütü ile Bağlantılı İki 18 Yaş Altı Genci Gözaltına Aldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da iki gencin bir siber korsan örgütüne yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındığı açıklandı.

tarihinde yayımlandı

Londra Şehir polisi tarafından yapılan açıklamada, bir siber korsan örgütüne yönelik soruşturmada 16 ve 17 yaşlarındaki iki gencin örgüt ile bağlantılı olduğu anlaşıldı. 18 yaşından küçük gençlerin soruşturma altında olduğu belirtildi.

İki gencin, üç kez bir bilgisayar sistemine izinsiz erişim sağlayarak sistemde bulunan verilerin güvenilirliğini bozmakla suçlandığı ifade edildi. Müdahalelerden birinde dolandırıcılık yapıldığı, bir müdahalede ise bilgisayar sistemindeki verilere erişimi engellemek için işlem yapıldığı belirtildi.

Üçüncü müdahalenin 16 yaşındaki genç tarafından yapıldığı ve bilgisayara müdahale ederek bir programa izinsiz erişim sağlayabilmek için işlem yaptığı ifade edildi.

Geniş kapsamlı soruşturmada ise yaşları 16 ile 21 arasında değişen ve ismi açıklanmayan bir siber korsan örgütüne mensup yedi gencin daha tutuklandığı belirtildi. Her bir kişinin aynı soruşturma kapsamında ayrı ayrı tutuklandığı ve devam eden süreç altında serbest bırakıldıkları açıklandı.

BBC’de kısa süre önce çıkan haberde, dijital ortamda “White” ve “Breachbase” isimlerini kullanan 16 yaşındaki bir gencin Lapsus$ siber korsan örgütü ile bağlantılı olduğu belirtilmişti. Yaklaşık bir sene boyunca internetteki eylemleri takip edilen White’ın, örgütteki diğer üyeler ile arasının açılmasının ardından kişisel bilgilerinin sızdırıldığı belirtildi. Lapsus$ örgütü son aylarda giderek artan eylemleri ile adını duyurmuştu.

Lapsus$ tarafından saldırıya uğradığını belirten şirketler arasında Okta, Sitel ve Microsoft yer alıyor. Microsoft, örgütün bir hesabı “kısıtlı” şekilde ele geçirebildiğini belirtirken, örgüt tarafından yayınlanan ve Bing, Bİng Maps ve Cortona’ya ait kaynak kodu içerdiği öne sürülen torrent hakkında ise açıklama yapmadı.

Okumaya Devam Et