Bizi takip edin

Haberler

Kurban Bayramı ile İlgili Sosyal Medya Suistimallerine Dikkat!

Sahte paylaşımlarla kullanıcıların ‘Kurban Bayramı’ temelinde ilgilerinin çekildiği, söz konusu sahte içeriklerde bulunan linklere tıklanması halinde ise maddi kayıpların oluşabileceği belirtiliyor.

tarihinde yayımlandı

Sosyal medya, kötü niyetli kimseler için de istismara en açık dijital ortamlardan biri. Çünkü başarı şansı insan faktörüne dayalı. Doğası gereği hata yapmaya müsait olan insanoğlunun sosyal medyadaki varlığı, kötü niyetli kimselerin iştahını kabartıyor ve tuzaklarını da beraberinde getiriyor.

Sosyal medya tuzaklarının öne çıkan özelliği dönemsel nitelik taşıması. Örneğin geçtiğimiz aylarda koronavirüs odaklı sahte hikayelerle insanların dolandırılmaya çalışıldığına tanıklık edildi. Dolandırıcılar için şimdi ise sırada Kurban Bayramı var…

Başta Twitter olmak üzere sosyal medya kanalları üzerinden yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili sponsorlu reklam türünde paylaşımlarda artış yaşanıyor. Kurban Bayramı ile birlikte ihtiyaç sahiplerine yardım, vekalet yoluyla kurban kesme gibi vaat ve bahaneleri kullanan kötü niyetli kimseler, iyi niyetli duyguları suistimal ederek sosyal medya kullanıcılarını kandırmaya ve banka hesaplarına para transferi yapılmasını sağlamaya odaklanıyorlar.

Son dönem sahte paylaşımlarda detaylı içerik kurgularından ziyade çok kısa hikayelerin sunulduğu dikkatlerden kaçmıyor. ‘Kurban Bağışında Bulunmak için Linke Tıklayın’ gibi yönlendirme esaslı direkt tuzaklar göze çarpıyor.

Temelde bir linke tıklamayı teşvik eden içeriğe sahip sahte reklamlarda güvenilirliği artırıcı logo, kuruluş veya kurumunkine benzer kullanıcı adı gibi faktörler öne çıkıyor. Ancak genel itibarıyla paylaşımlar sahte olduğuna işaret eden bariz detaylar yer alıyor.

Sahte olduğunu nasıl anlarım? 

  • Öncelikle karşınıza çıktığı andan itibaren sahte reklamı acele etmeden, bir süre incelemeniz önemli,
  • Her zaman ‘sponsorlu reklam’ şeklindedir,
  • Her zaman bir linke yönlendirme içerir ve sizden para transferi yapmanızı isteyebilir, sakın yapmayın,
  • Sahte sosyal medya reklamları genellikle yazım, anlatım ve mantık hataları içerir, aşırı vaatler, anlamsız ifadeler barındırır,
  • Sahte sosyal medya reklamlarında kullanıcı adları genellikle kısa süreli inceleme ile fark edilecek kadar bariz şekilde bir kurum ya da kuruluşu taklit eder,
  • Asla onaylı hesap değildir.

Twitter’da sahte sosyal medya reklamını nasıl şikâyet ederim?

1- Sahte paylaşımın sağ üst kısmındaki ‘v’ işaretine dokunun, 

2- “Reklamı bildir” seçeneğine dokunun,

3- “Yasal olmayan ürün ve hizmetler” seçeneğine dokunun.
Şikâyetiniz gönderildi.

Okumaya Devam Et