Bizi takip edin

Haber

Kredi ve banka kartlarında POS sahtekarlığına dikkat

Kredi ve banka kartıyla alışveriş yaparken kartınızın kopyalanmaması için kartınızın başka bir yere götürülmesine ya da görmediğiniz bir alanda işlem yapılmasına izin vermeyin.

Yayımlandı

-

POS

Kredi ve banka kartları hayatımızın en önemli parçaları haline geldi. Sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda çeşitli avantajlardan yararlanabilmemizi sağlarken nakit taşıma riskinden de bizi korumaya yardımcı oluyor.

Ancak kredi ve banka kartlarını da kullanırken çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bankalar, finans kuruluşları, bu alanda teknoloji geliştiren kurumlar ve emniyet güçleri dolandırıcılığı önlemek için ellerinden geleni yapsalar da kredi ve banka kartlarını hedefleyen saldırganlar da boş oturmuyor. Saldırganlar bu güvenlik önlemlerini aşmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Kart kopyalamaya yarayan cihazlara dikkat!

Saldırganların kullandıkları yöntemlerden biri kredi ve banka kartlarını kopyalamak. Bunun için oldukça sofistike cihazlar ve çeşitli kurnazca yöntemler deniyorlar. Bu yüzden restoranlar, kafeteryalar ve diğer benzeri alanlarda kesinlikle kredi kartınızın sizden uzaklaştırılmasına izin vermeyin. Ya da kredi kartınızı verdiğinizde sizin göremeyeceğiniz şekilde tezgahın altında işlem yapılması ve bu işlemin uzun sürmesi de kartınızın kopyalanmasıyla sonuçlanabilir. Bir başka yöntem ise eve yemek getiren kuryelerinin kullanılması. Kartınızla işlem yapılırken kesinlikle kullanılan POS cihazına bakın. Eğer her zaman gördüklerinizden farklı bir POS cihazı ise sorun olabilir. Örneğin, önce kart kopyalamak için tasarlanmış POS cihazı görünümündeki bir makine kullanılarak size işlem yaptırılmaya çalışılır, saldırgan böylece hem kartınızı kopyalar hem de siz alışveriş yaptığınızı zannettiğinizden şifrenizi ele geçirmiş olur. İşlem başarısız oldu diyerek size gerçek POS makinesini vererek asıl yapması gereken işlemi yapabilir.

Bu yüzden kredi kartı kullanırken biraz şüpheci olmakta fayda bulunuyor. Kısacası kredi ya da banka kartınızı kullanırken sizden uzaklaştırılmasına izin vermeyin, standart dışı görünen POS cihazlarına ve şüpheli hareketlere kesinlikle dikkat edin.

Kartınızı ödeme yapmak için verdiğinizde kart numaranızın not edilmediğinden ya da POS cihazı dışında başka bir cihazdan geçirilmediğinden emin olun.
Ayrıca dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sıraladık…
  • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde işyerinin düzenlediği satış belgesini inceleyerek üzerinde yer alan bilgilerin (alışveriş tarihi – kart sahibi – alışveriş tutarı) doğruluğunu mutlaka kontrol edin.
  • Kredi kartı ekstreleri ve hesap hareketlerinizi düzenli olarak kontrol ederek tarafınızca yapılmayan ya da hesabınıza yansımayan işlem tespit etmeniz durumda hemen bankanızla irtibata geçin.
  • Acil durumlarda hızlıca ulaşmak için banka telefon numaralarını telefonunuza kaydedin.
  • Kart şifrenizi en yakınlarınız ve banka personelleri dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmayın.
Okumaya Devam Et