Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Kasım Ayında Sahte Sosyal Medya Hesaplarındaki Alışveriş Tuzaklarına Dikkat!

Abartı indirimlerle dikkat çekmeye çalışan sahte sosyal medya hesaplarına karşı temkinli olunması büyük önem taşıyor…

tarihinde yayımlandı

Kasım ayı, Türkiye’de özellikle son birkaç yıldır alışveriş dünyasında kampanya ve indirim dönemi olarak öne çıkıyor. A’dan Z’ye neredeyse tüm perakende markaları ve online alışveriş platformlarının reklam, indirim ve kampanyaları ile dikkat çektiği Kasım ayında kıyasıya rekabet kötü niyetli kimselerin de iştahını kabartıyor.

Bu noktada sahte indirim ve hediyelerin vadedildiği sahte SMS mesajları, sahte alışveriş siteleri, sosyal medya reklamları gibi sıklıkla karşılaşılan tuzakların yanı sıra sahte sosyal medya hesaplarının sayısında da artış görülüyor.

Açtıkları sahte sosyal medya hesaplarında sahte takipçiler ve paylaşımlardaki beğenilerle kullanılan, ilgi gören güvenilir ve saygın bir alışveriş platformu gibi görünmeye çalışan dolandırıcılar, kredi kartı ya da banka havalesi ile ödeme alınmasının ardından ürün gönderimi yapmıyorlar.

Bir süre sonra da sosyal medya hesaplarını kapatıp ortadan kayboldukları biliniyor.

Bu gibi mağduriyete neden oluşturabilen sosyal medya tuzaklarına karşı atılması gereken temel adım hesabın temsil ettiği markaya dair kurumsal özelliklerin araştırılmasından geçiyor.

Bunun için aşağıdaki birkaç basit sorunun yanıtının aranması önemli:

  • Markanın web sitesi var mı; varsa yasal ve güvenilir mi, örneğin kullanıcı sözleşmesi içeriyor mu?
  • Google üzerinden arama yapıldığında marka ‘reklam alanı dışında’ karşınıza çıkıyor mu? İnternette uzun süreli varlığı mevcut mu, yoksa ‘aniden ortaya çıkmış’ şüpheli bir platform mu? Dikkat edilmesi gereken bir detay olarak reklam alanında mevcut olan sahte sitelerle de karşılaşılabiliyor.
  • Sosyal medya hesabındaki yorumlarda şikayetler var mı? Şikayet sitelerinde dile getirilen ‘ürün gönderimi’ ağırlıklı mağduriyet konuları var mı?

-Kısa sürenizi alacak- bu tür yanıtı aranan soru ve incelemelerin sonucunda ilgili sosyal medya hesabının güvenilirliğinden emin olunması halinde alışveriş yapılması öneriliyor.

Temkinli olunmalı

Özellikle Kasım ayında sayıları artan ve genellikle abartı indirimlerle dikkat çekmeye çalışan sahte sosyal medya hesaplarına karşı temkinli olunması, aceleci davranılmaması büyük önem taşıyor.

Güvenli online alışveriş ipuçları hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et