Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

İpucu: iPhone’da Spam Mesajlara 3 Adımda Dur Demek Mümkün

Spam mesajlara son! Nasıl mı? İşte yanıtı…

tarihinde yayımlandı

iPhone kullanıcıları için İşletim sistemi iOS’te bulunan bir içerik sayesinde spam mesajlardan kurtulmak mümkün. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

1- Ayarları açın 

Ayarlar ekranında aşağı inerek “Mesajları” bulun ve tıklayın.

2- “Bilinmeyen Mesajları Filtrele” seçeneğini bulun 

Açılan ekranda, yukarıdaki seçeneği bulana kadar aşağı inin. Bu biraz sürebilir ama bulduğunuza değecek.

3- İşte bu kadar! 

Şimdi, mesajlar uygulamasına girdiğinizde ekranın tepesinde seçenekler göreceksiniz. Soldaki adres defterinizdeki bilinmeyen bağlantıların mesajlarını içeren “Bağlantılar & SMS” iken, sağda “Bilinmeyen Göndericiler” seçeneği belirecek.

Eğer adres defterinizde bulunmayan bir kişiden mesaj alırsanız, bu mesaj için bildiri almayacaksınız. Tersine, mesaj bu seçeneğe iletilecek.

Uyarı: “Bilinmeyen Göndericileri Filtrele” seçeneği aktif edildikten sonra, tüm meşru göndericileri adres defterinize eklemeniz büyük önem taşıyor. Bağlantılarınızda yer alan bilinmeyen herhangi bir numara Bilinmeyen Göndericiler seçeneğine gönderilecek. Eğer bildiğiniz birisinden mesaj almayı bekliyorsanız, bu kişiyi bağlantılarınıza eklediğinizden emin olun. Aksi takdirde, Bilinmeyen Göndericiler listesini gözden geçirip dikkat edilmesi gereken bir bağlantı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Bağlantılı uyarı: Türkiye’de e-ticaret platformu gibi hizmetler alışveriş veya ürün teslimi aşamasında müşterilerine ulaşabilmek için özelleşmiş metin mesajları gönderiyorlar. Eğer bir hizmet sağlayıcısından mesaj bekliyorsanız Bilinmeyen Göndericiler seçeneğini gönderi sürecinde kontrol edin.

Belli durumlarda uygulanacak ek titizlik, muhtemelen içeriğin neden standart olarak devre dışı bırakıldığını açıklıyor. Boş bir bağlantı uygulamasına sahip yeni iOS kullanıcıları için tüm mesajlar haliyle adres defterinde bulunmayan mesajlardan gelecektir. Bunu söylemişken, bildiri almak isteyeceğiniz bağlantıları özenle adres defterine yerleştirmek adına filtreleme içeriği büyük bir avantaj olarak beliriyor.

Okumaya Devam Et