Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

iPhone’unuzu Haftada Bir Kez Kapatıp Açarak Daha Güvenli Hale Getirebilirsiniz

Güvenlik uzmanları iPhone’u haftada bir kez yeniden başlatmanın güvenliğini artırdığını belirtiyor.

tarihinde yayımlandı

Apple tarafından üretilen iPhone, siber korsanların veri çalmak için en çok hedef aldığı akıllı telefon serilerinden birini temsil ediyor. Akıllı telefon piyasasındaki araştırmalar ise iPhone kullanıcılarının telefonlarındaki bilgileri siber hırsızlardan koruma konusunda Android sahiplerine kıyasla daha hassas olduğunun altını çiziyor. Hatta iPhone kullanıcılarının cihazlarını hızlandırmak için Android kullanıcılarına kıyasla internet üzerinden 10 kat daha fazla ipucu araştırıyor.

Güvenlik araştırmacıları, tam da bu noktada iPhone sahiplerine son derece fonksiyonel bir tavsiye sunuyor: Telefonunuzu her hafta yeniden başlatın (yani reboot edin).
Peki bu tavsiye neden önemli?

Akıllı telefonunuzu yeniden başlatmak sistem RAM’ini temizlediği gibi cihazınızın işlem kapasitesini artırıyor ve uzaktan yapılmak istenen erişimleri zorlaştırıyor. Siber saldırı girişimleri reboot sonrası kaldığı yerden devam edemediği için siber korsanların cihazınıza erişme şansı da azalıyor.

iPhone nasıl yeniden başlatılır? 

Birinci adım:

Cihazınızda Face ID özelliği varsa yan tuş ile ses tuşlarından biri ekranda kaydırma ikonu belirinceye kadar basılı tutun. Eğer Touch ID yoksa, üst veya yan tuşu kapatma ikonu belirene kadar basılı tutun.

İkinci adım:

Kaydırma ikonunu kaydırarak cihazı kapatın.

Üçüncü adım:

Telefon kapanana kadar bekleyin. Ardından tepe veya kenardaki tuşa Apple logosu belirinceye kadar basın.

Dördüncü adım:

Şifrenizi girin.

Kısa süre sonra, daha güvenli bir cihaz ile işlemlerinizi daha etkin şekilde yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et